Ülkemizde altın arama ve üretim faaliyetlerini sürdüren Ariana Resources, ortak oldukları Kızıltepe madeninde 31 Mart 2020 tarihi itibari ile sona eren ilk üç aylık döneme ait üretim verilerini paylaştı. Şirket tarafından paylaşılan bilgiler arasında öne çıkanlar şu şekilde oldu:

Kızıltepe’de 2020 yılının ilk 3 ayında gerçekleştirilen altın üretimi şirketin ortalama altın üretim öngörüsünü %14 aşarak 5.129 ons olarak gerçekleşti.

İlk çeyrekte tesiste işlenen toplam cevher miktarı ortalama 3,22 g/t altın tenörle 53.840 ton olarak kaydedilirken açık ocak olarak işletilen madendeki toplam kazı miktarı rekor kırarak ortalama 2,54 g/t altın tenörle 92.482 ton olarak gerçekleşti. Bu dönemde madende taşınan toplam malzemenin miktarı ise 1.030.697 ton oldu.

Şirket tarafından paylaşılan bilgilere göre 1 Ocak ve 31 Mart tarihlerini kapsayan dönemde tesisteki altın kazanımı ise %92,5 oranında kaydedildi.

Ariana Resources Genel Müdürü Kerim Şener, 2020 yılının ilk çeyreğinde elde edilen sonuçlara istinaden şu açıklamalarda bulundu: “2020 yılına Kızıltepe’de gerçekleştirdiğimiz güçlü ilk çeyrek performansı ile giriş yaptık. Geçtiğimiz yılın aynı döneminden farklı olarak, üretim olağandışı şekilde olumsuz seyreden hava durumundan etkilenmedi. Bu “Arzu South”,” Arzu North” ve “Derya” bölgelerinde üretimin planlandığı gibi devam etmesine yardımcı oldu.

İşletmelerden taşınan malzeme bugüne kadar kaydettiğimiz en yüksek seviyelerde gerçekleşirken bu çeyrekte gerçekleştirdiğimiz cevher üretimi de rekor seviyelerde oldu. En yüksek tenörlü ocağımız olan “Arzu South”dan gerçekleştirdiğimi üretimin 2020 yılının 3. çeyreğinde tamamlanmasını bekliyoruz. Bu tarihten sonra üretimimiz “Arzu North” ve “Derya” bölgelerine odaklanacak.  Bunun yanında madende 130 bin tonluk stoğumuz hazır durumda bulunuyor. Bu stoğun, değirmeni beslememiz için en az 8 ay yeteceğini düşünüyoruz.

Bu vesile ile madende çalışan ekibimize küresel pandemiye tekabül eden bu dönemde gösterdikleri çabalardan dolayı teşekkür etmek istiyorum. Madende oluşabilecek sağlık risklerini mümkün olan en düşük seviyede tutmak için tüm gerekli önlemleri aldık. Ekibimiz de bu zorlu şartlarda faaliyetlerine kesintisiz devam etti. Aynı zamanda Türk Hükümeti hareketliliği azaltma amacı ile çeşitli önlemler aldı. Ancak bu önlemler ülkemizin madencilik endüstrisi üzerinde önemli bir olumsuz etki yaratmadı.

İçinde bulunduğumuz bu dönemde ekibimize ve ailelerine iyi dileklerimizi sunuyor ve önümüzdeki süreçte aynı üretim seviyeleri ile faaliyetlerimize devam etmeyi heyecanla bekliyoruz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.