Korona virüs pandemisinin etkilerinin dünya çapında neredeyse tüm sektörlerde ve ekonomilerde hissedilmesiyle birlikte, ABB Elektrifikasyon, bu zorlu dönemde müşterilerine destek olabilmek için çeşitli önlemler alacaklarını duyurdu.

27 Mart tarihinden itibaren başlayacak ve takvim yılının sonuna dek sürecek şekilde, ABB Elektrifikasyon, hastaneler için olan iUPSGuard yazılımının tüm yeni abonelikleri ile tüm yeni veya yenilenen ABB Ability™ Software-as-a-Service (SaaS) abonelikleri için ödenmesi gereken ücreti 12 aylığına askıya alacak.

ABB Elektrifikasyon, kritik sağlık uygulamalarındaki Kesintisiz Güç Kaynakları (UPS) için uzaktan izleme ve tanılamadan başlayarak güç şebekeleri, ticari ve endüstriyel tesisler için enerji ve bina yönetimi çözümlerine varıncaya dek kritik altyapı ihtiyaçlarını karşılayan araçlar sunuyor.

ABB Elektrifikasyon Birim Başkanı Tarak Mehta, durumu şu şekilde açıklıyor: “Müşterilerimizin böylesi bir zamanda yüz yüze geldiği zorlukların farkındayız. Bu yüzden operasyonel açıdan daha istikrarlı olup tasarruf sağlayabilmeleri adına onlara yardım etmeye devam edeceğiz.

Birçok farklı sektörün yaptıkları işlerin önemi göz ardı edilemez ve biz de 12 ay boyunca tüm ücretlerden feragat ederek mümkün olduğunca fazla tesisin çözümlerimizle fayda elde etmelerini istedik.”

An itibariyle, güvenilir enerji dağıtımı özellikle hastaneler ve sağlık uygulamaları bakımından kritik konumda.

 • ABB’nin iUPSGuard çözümü sayesinde hastaneler ve tıbbi tesisler, gerekli enerjinin güvenilirliğini sağlamak için ABB’ye veya herhangi bir üçüncü markaya ait UPS’lerin uzaktan izleme ve tanılama imkanlarından faydalanabilir.

ABB, aynı zamanda ABB Ability MarketplaceTM web sitesi üzerinden erişilebilen, işletmelerin verimliliğini ve güvenliğini uzaktan arttırmak amacıyla tasarlanmış olan bazı çözümleri de ücretsiz olarak erişime sunuyor. Bu çözümler, bu tür tesislerin mevcut iş güçleri en aza inmiş durumdayken kritik faaliyetleri sürdürmelerine destek oluyor.

ABB Ability MarketplaceTM üzerinden erişilebilen enerji ve varlık yönetimi çözümleri ve ABB’nin ücretsiz olarak sunduğu yazılımlar aşağıdaki gibidir:

 • ABB AbilityTM Electrical Distribution Control System (EDCS), tesislerin işletme maliyetlerinde yüzde 30’a kadar tasarruf sağlamasına yardımcı olabilecek bir dijital enerji yönetim platformu
 • ABB AbilityTM Backup Management for electrical systems– DataCare, koruma ve kontrol röleleri ile ilgili teknik bilgilerin rahat bir şekilde paylaşılmasını sağlayan bir platform. Bu, bir tesisin planlanan test / bakıma denk gelecek şekilde yenileme çalışmalarını planlamasını sağlayarak operasyonel verimliliği en üst düzeye çıkarır.

Bunlara ek olarak ABB, uzaktan yönetim imkanı sayesinde güvenliği artıran üç yeni ticari bina otomasyon çözümü (myBuildingsPortal üzerinden erişilebilir) için de ücretleri askıya alıyor:

 • Building Care Service ve DALI Manager. Building Care Service, müşterilere binaları hakkında eksiksiz bir genel bakış ve denetim imkanı sunan IoT Dashboard Sunucusu için tam erişim verilmesi anlamına gelir. DALI Manager ise IoT Dashboard Sunucusu üzerinden DALI acil aydınlatma sistemlerinin tam denetimini sağlar.
 • SmartIP VideoControl portföyü için Video Akışı ve Depolama; Bina operatörlerinin ABB kapalı devre güvenlik kameralarından gelen video akışlarını uzaktan izleyebilmesini sağlar. Ayrıca video akışı online olarak depolanabilir ve daha sonra tekrar izlenebilir.
 • SmartIP AccessControl portföyü için Uzaktan Kilit Açma; Bina operatörlerinin elektronik kapı kilitlerini uzaktan açmalarını sağlayarak, acil durumlarda erişime ihtiyaç duyulması halinde anahtarın fiziksel olarak teslim edilmesi ihtiyacını ortadan kaldırır.

Ücretsiz yazılım çözümlerinden yararlanmak isteyen müşteriler yerel ABB Elektrifikasyon satış temsilcisiyle iletişime geçmelidir.

Ayrıca birçok şirket, özellikle mevcut sosyal mesafe ve uzaktan çalışma ihtiyacı göz önüne alındığında, üretim hatlarını uzaktan yöneterek ve robot sistemlerini daha az insan etkileşimi ile optimum performansta çalışmasını sağlayabilen bu dijital çözümlerden yararlanabilecekler. Dijital araçlar da müşterilerin çalışmaya devam etmesine ve herkes işyerine döndüğünde hazır olacak projelere hazırlanmalarına yardımcı olmak için kullanılabilir.

ABB’nin Robotik ve İmalat Otomasyon Bölümü, 27 Mart Cuma gününden itibaren, 31 Aralık 2020 tarihine kadar önemli yazılım hizmetlerini müşterilerine ücretsiz olarak sunacaktır.

Dahil olan hizmetler arasında durum izleme ve teşhis, varlık yönetimi yazılımı ve önemli malzemelerin tedariki için üretim hatlarının uzaktan sorun giderme ve izlenmesi bulunmaktadır.

Aşağıdaki teknolojilere halihazırda erişimi olan, ancak bunları nasıl kullanacakları konusunda tavsiye ve rehber-lik isteyen müşteriler yerel ABB temsilcilerine başvurma olanağına sahiptir.

Ücretsiz kullanıma sunulan yazılımlar şunlardır :

ABB Ability ™ Internet Bağlantılı Servisler – Durum İzleme ve Teşhis

ABB’nin Internet Bağlantılı Servis platformu, tek veya tüm robot filosunu mevcut durumunu ve performansını izleyerek müşterilerin robot sistemlerini en iyi performansla çalıştırmasına ve uzaktan izleyebilmelerine yardımcı olur. ABB Ability ™ İnternet Bağlantılı Servisi, servis uzmanlarının yüksek maliyetli plansız üretim duruşlarına yol açabilecek sorunlara çözüm bulmalarını ve aksiyon alınabilecek olan bilgileri elde etmelerini sağlar.

Temel özellikler:

 • 7/24 güvenli izleme ve teşhis hizmeti
 • En sık görülen arızaların belirlenmesi
 • Mekanik ve kontrol ünitesi ölçümleri için Durum İzleme ve trend analizi
 • E-posta yoluyla anında kritik alarm bildirimleri
 • Hızlı kök neden analizi için alarm durumunda sistem anlık görüntüsü
 • Kullanılabilir bilgiler içeren MyRobot ve alarm kontrol paneli
 • Mesai saatlerinde sanal eğitim desteği
 • RobotStudio®

RobotStudio ABB’nin simülasyon ve çevrimdışı programlama yazılımıdır, fiziksel varlıkların veya sistemlerin tam bir dijital kopyasını (dijital ikiz) sunar, böylece üretim hattınızda neler olup bittiğini uzaktan görebilirsiniz. ABB’nin RobotStudio çevrimdışı programlama aracı, kullanıcıların gerçek bir üretim hattının başına gitmeden veya durdurmak zorunda kalmadan, sanal bir 3D ortamda eksiksiz bir robot kurulumu oluşturmasını, simüle etmesini ve test etmesini sağlar. Tüm Powerpack’ler ve CAD dönüştürücüler, dijital ikiz ve Sanal Gerçeklik top-lantıları dahil tüm RobotStudio fonksiyonları artık ücretsiz olarak sunulacak.

Sanal Teknik Destek

Herhangi bir teknik desteğe ihtiyaç duyulursa, video (Skype, Zoom, Teams) aracılığıyla etkinleştirilen ücretsiz sanal teknik destek sunabiliriz. Bu desteğe erişmek için lütfen yerel ABB temsilcinize başvurun.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) endüstrilerdeki dijital dönüşüme yön veren bir teknoloji lideridir. 130 yılı aşan inovasyon geçmişiyle ABB, dünya çapında, müşteri odaklı dört öncü işkoluna sahiptir: ABB Ability™ dijital platformuyla desteklenen Elektrifikasyon, Endüstriyel Otomasyon, Hareket Sistemleri, Robotik ve İmalat Otomasyonu. ABB’nin Güç Şebekeleri işletmesi 2020 yılında Hitachi’ye devredilecektir. ABB yaklaşık 144.000 çalışanı ile 100’ün üzerinde ülkede faaliyet göstermektedir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYüksek Eleme Veriminde Tercih: Weir-Trio
Sonraki İçerikGübretaş Söğüt’te Yer Alan Ruhsatı İçin Maden Şirketi Kurdu