Kastamonu’nun Hanönü ilçesinde faaliyet gösteren Akfen Holding, İlbak Holding ve İzbir AŞ’nin ortaklığında kurulan Acacia Maden İşletmeleri, üretime başladıkları 2,5 yıl içerisinde 350 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini duyurdu. 

Acacia Maden İşletmeleri Genel Müdürü Zeki Sayılır, şirketin yüzde yüz yerli sermaye ile kurulduğuna dikkat çekerken sadece 2021 yılında 190 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını vurguladı. 

Türkiye’deki en büyük metalik maden ihracatçısı olduklarını aktaran Sayılır, gerçekleştirdikleri ihracatların büyük kısmının Kuzey Avrupa ve Karadeniz bölgesine yapıldığını belirtti.

Hali hazırda yatırımlara devam ettiklerini de sözlerine ekleyen Sayılır, işletmeye geçen yıl 300 milyon liralık bir yatırım yaptıklarını, bu yıl da yaklaşık 350-400 milyon liralık bir yatırım planladıklarını, her yıl ilave yatırımlara devam edeceklerinin altını çizdi. Sayılı, sadece bakır cevheri aramaları için 6 milyon dolar yatırım planladıklarını da belirtti. 

Maden işletmesinde doğrudan 980 kişiye istihdam sağladıklarını aktaran Sayılır, dolaylı olarak da 300 civarında kişi çalıştırdıklarını, sadece kamyoncu esnafı sayısının 500 civarında olduğunu ifade etti. Aileleriyle birlikte hesap edildiğinde ise ortalama 5 bin kişinin işletmeden ekmek yediğini söyleyen Sayılır, çalışanların yüzde 47’sinin Kastamonulu olduğunu belirtti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikthyssenkrupp Industrial Solutions ve Schaeffler, Türkiye’de Stratejik Bir Ortaklığa Adım Atıyor
Sonraki İçerikMTA Genel Müdürlüğü Görevine Vedat Yanık Atandı