Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB), 12 Ekim 2022 tarihi itibarı ile Derneğin iktisadi işletmesi Agrega Kırma Eleme Tesisi (Konkasör) Operatörlüğü ve Kırma Eleme Tesis Operatörlüğü mesleklerinden sınav ve belgelendirme yapmak üzere Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirildi.

Çok tehlikeli sınıfta yer alan madencilik sektöründe, nitelikli personellerin çalıştırılması ve bu personellerin mesleki yeterlilik sertifikası alarak belgelendirilmesi iş sağlığı ve güvenliği açısından önem arz ediyor.

Mesleki Yeterlilik Kurumu ile ilgili bazı düzenlemeler hakkında Kanunun Ek 1. Maddesi’nin 1. Fıkrasında “Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerden olup, Kurumca standardı yayımlanan ve Bakanlıkça çıkarılacak tebliğlerde belirtilen mesleklerde, tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamaz.” esası yer alıyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKoza Anadolu Metal, Üçüncü Çeyrek Faaliyet Raporunu Açıkladı
Sonraki İçerikAmasra’daki Maden Faciasına Dair Bilirkişi Ön Raporu Hazırlandı