Alkim Alkali Kimya, Konya Cihanbeyli’de bulunan tesisinin mevsim şartları nedeniyle bu yıl üretim yapamayabileceğini duyurdu. 

Şirket, Konya – Cihanbeyli’ de bulunan, Bolluk ve Tersakan Gölü İşletmeleri’nde hammadde olarak kullandıkları kristal sodyum sülfatın doğal kristallenme ile elde edildiğini, yaz aylarında üretim havuzlarına aktarılan göl sularının, yaz sıcakları ile buharlaşarak konsantrasyonu yükselttiğini, kış soğukları ile de solüsyonun içerisindeki glaubert tuzunun kristallenerek ham maddeyi oluşturduğunu belirtti. Bütün dünyada ve ülkemizdeki kimyasal göllerden yapılan sodyum sülfat üretimlerinde bu doğal sürecin uygulandığını aktaran Şirket, bir süredir tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan iklimsel değişiklikler, yağışların azalması ve kuraklığın artması, sıcaklıkların geçmiş dönemlere göre biraz yükselmesi ile Tersakan ve Bolluk Gölleri’ndeki üretim havuzlarında bulunan solüsyonlarda kristallenmeyi sağlayacak kadar soğumanın henüz meydana gelmediğini açıkladı. 

Şirket açıklamasına şöyle devam etti: “Geçmiş yıllarda ortalama olarak Ocak ayının 10’una kadar olan zaman diliminde hava yeteri kadar soğumakta ve kristallenme oluşmaktaydı.

Meteorolojik veriler ve önümüzdeki günlerin olası hava raporları dikkatle izlenmektedir. Eğer havuzlardaki solüsyonun kristallenme soğukluğuna ulaşması mümkün olamaz ise hammadde elde edilemeyeceği için bu iki gölden elde ettiğimiz hammaddeyi işleyen Bolluk Sodyum Sülfat Fabrikası’nın çalışması mümkün olamayacaktır.

Sodyum sülfatın haricinde Tersakan Gölü’nden doğal magnezyum klorür solüsyonu elde edilmektedir.

Konya Cihanbeyli Bolluk Tesisimizde yukarıda belirtilen sebeplerle sodyum sülfat üretilememesi durumunda tedbir amaçlı olarak Çayırhan’daki büyük kapasiteli Ç1 ve Ç2 Sodyum Sülfat Tesislerimizin mümkün olduğunca tam kapasite ile çalışmasını ve bunun gerekli hammaddesini desteklemek amacıyla Çayırhan Maden Sahası’ndaki yer altı panolarının çoğaltılması için tedbirler alınmış ve 16 Numaralı yeni bir büyük panonun hazırlanmasına başlanılmıştır.

Netice olarak: Meteorolojik şartlar hassasiyetle takip edilmektedir. Konya Cihanbeyli Bolluk Gölü Sodyum Sülfat Tesisimizin hammadde ihtiyacı için yeterli soğukların olmaması ihtimaline karşı 2022 Şubat ayının ikinci yarısına kadar beklenecek, doğal koşullar sebebi ile hammadde oluşmamış veya yetersiz kalmış bu kamuoyuna duyurulacaktır.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikYozgat’ta Uranyum Arama ve Geliştirme Çalışmaları Yeniden Başlatıldı
Sonraki İçerikPark Elektrik Konya Ilgın’daki Kömür Rezervini UMREK Standartlarında Güncelledi