MAPEG tarafından yapılan duyuruda altın ve gümüş madenlerinden 2020 yılı kapsamında alınacak devlet hakkı oranları açıklandı.

Maden Kanunu’na göre altın ve gümüş madenlerinden alınan devlet hakkı, ilgili madenlerin uluslararası piyasadaki satış değeri üzerinden belirlenen yüzdeler ile alınmaktaydı. Bununla birlikte 09 Eylül 2020’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile altın ve gümüş madenleri için devlet hakkı oranlarının %25 artırımlı olarak uygulanmasına karar verilmişti.

MAPEG tarafından yapılan açıklamaya göre;

01.01.2020-03.09.2020 tarihleri arasındaki döneme ait altın üretimleri için devlet hakkı oranı %11, gümüş için %7,

04.09.2020-31.12.2020 tarihleri arasındaki döneme ait altın üretimleri için devlet hakkı oranı %14, gümüş için %9 olarak alınacak.

Yapılan diğer bir açıklamada ise Maden Kanunu’nun IV. Grup c bendinde yer alan metalik madenlerden altın ve gümüş haricindeki madenler için uygulanan devlet hakkı teşvikinde 2020 yılı uygulamasına dair bilgi verildi.

Bu kapsamda altın ve gümüş hariç ilgili grupta yer alan diğer metal madenlerin yurt içindeki entegre tesislere metal haline getirilmek üzere satıldığının beyan edilmesi ve entegre tesis sahiplerinden alınacak ve içeriğinde madenin metal haline getirilmek üzere satın alındığı, ayrıca satın alınan madenin miktar, tenör ve ortalama fiyat bilgilerinin yer aldığı belgenin, 2020 yılı işletme faaliyet raporu ekinde MAPEG’e beyan edilmesi halinde 2020 yılı devlet hakkına uygulanacak %75 teşvik uygun bulunacağı belirtildi.

Altın-Gümüş Devlet Hakkı Duyurusu İçin Tıklayın

Devlet Hakkı Teşviki Duyurusu İçin Tıklayın

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.