ODAŞ Elektrik Üretim AŞ’nin iştiraki firmalardan Anadolu Export Maden Sanayi Ticaret AŞ, uhdesinde bulunan Kütahya ve Uşak bölgesindeki Yıldız Karaağaç altın ve gümüş ruhsatı için şu ana kadar gerçekleştirilmiş olan 4 Milyon ABD Doları yatırım harcamasına ilave olarak senelik 40.000 ons altın ve 315.000 ons gümüş işletme kapasitesine sahip olacak liç tesisi için öngörülen 23,1 Milyon ABD Doları tutarındaki ilave yatırım adına, ilave sondaj ve finansman çalışmalarının yapılmasına karar verildiğini duyurdu.

Şirket, bilançosunda bulunan döviz risklerine karşın, söz konusu yatırım planlaması ile değerli metal madenciliğinden elde edilecek yıllık döviz gelirinin, güncel 1.310 ABD Dolar/ons altın ve 15,6 ABD Dolar ons/gümüş kurları dikkate alındığında toplam 57,3 Milyon ABD doları olarak öngörülürken, Çan-2 Termik Santrali’nden elde edilecek döviz bazlı yıllık gelirler ile birlikte Grubun toplam yıllık döviz gelirinin 121,3 – 127,7 milyon ABD doları seviyesine ulaşmasını öngördüklerini belirtti.

Anadolu Export, bünyesinde şu ana kadar yapılmış olan yatırım harcamalarının öz kaynak ile gerçekleşmiş olduğunu, bundan sonra planlanan harcamaların ise yatırım finansman harcamaları olarak gerçekleştirileceğini belirtti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü 417 Ruhsatı İhale ile Aramaya Açıyor
Sonraki İçerikUMREK ilk Yetkin Kişilere Sertifikalarını Verdi