Türkiye ve Avrupa’da altın arama ve üretim faaliyetlerini sürdüren Ariana Resources, bir uydu maden olarak tasarlanan Kepez sahasında gerçekleştirdiği kayaçlarda kanal örneklemesi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Sahadan alınan kanal örneklerinin önceden elde edilen bulguları desteklediği belirtilirken elde edilen sonuçlar arasından dikkat çekenler şu şekilde oldu:

  • 14,2 metrede 10,77 g/t Au + 93 g/t Ag
  • 10,0 metrede 11,45 g/t Au + 73 g/t Ag
  • 4,0 metrede 3,64 g/t Au + 34 g/t Ag

Arazideki belirli noktalardan toplanan serbest kayaç örnekleri ise yüksek mineralizasyona sahip bölgenin daha geniş olduğunu ortaya çıkardı. Toplanan örneklerden elde edilen veriler arasında dikkat çekenler şu şekilde oldu:

  • 36,37 g/t Au + 247 g/t Ag
  • 35,36 g/t Au + 200 g/t Ag
  • 27,00 g/t Au + 124 g/t Ag

Ariana, Kepez sahasının Kızıltepe Projesinin 2020 kaynak kestirim çalışmalarına dahil olduğunu ve saha optimizasyon çalışmalarının bu kapsamda değerlendirildiğini kaydetti.

Kepez sahasında gerçekleştirilecek yeni sondaj programının planlama aşamasında olduğu aktarılırken orman izni başvurusu için çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Ariana Resources Genel Müdürü Kerim Şener Kepez sahasından elde edilen son bulgular ile ilgili şu yorumlarda bulundu: “Kepez sahasında gerçekleştirdiğimiz bu ek çalışma kaynak kestirimimizi teyit etmemiz açısından gerekliydi. Yüksek tenörlü cevher içeren bu önemli saha, Kızıltepe projesindeki cevher işleme tesisimiz için uydu maden olarak faaliyet gösterecek.  Sahadaki tenör oranı ve mineralizasyonun genişliği daha önceki çalışmalarımıza ek olarak sahaya olan güvenimizi tazeledi. Öngörülerimize göre bu gölgede birçok sığ, açık ocaktan elde edilecek cevher işlenmek için 14 km taşınarak Kızıltepe’de bulunan tesislere götürülecek.”

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikİMİB Başkanı Dinçer: “5 Milyar Dolarlık İhracat Seviyesini Yakalamayı Hedefliyoruz”
Sonraki İçerikİmbat Madencilik Üretim Faaliyetlerini Durdurdu