Ülkemizde de maden arama ve üretim projeleri bulunan Ariana Resources, yüzde 23,5’ine sahip olduğu Zenit Madencilik’in ülkemizde yürüttüğü maden projeleri ile ilgili yeni bir güncelleme yayınladı. Şirket’ten verilen bilgilere göre;

  • Kızıltepe madeninde altın üretiminin planlamalar çerçevesinde devam ederken, projedeki damar sistemlerinin uzantılarını test etme amaçlı sondaj programı 11.000 metrenin üzerindeki karotlu sondajla tamamlandı.
  • İlerleyen dönemlerdeki sondaj hedeflerine yardımcı olmak için Kızıltepe, Kepez ve Kızılçukur’da jeofizik programları sürdürülüyor.
  • Şirketin ülkemizdeki ikinci altın madeni olacak Tavşan Projesi’nde inşaat çalışmaları planlandığı gibi hafriyat işleri ve altyapı çalışmaları ile devam ediyor.
  • Yaz boyunca tamamlanan detaylı jeolojik haritalama programının ardından Tavşan ruhsat alanları genelinde toprak jeokimyası programı yürütülüyor.
  • Haritalama programı sırasında yeni hedeflerin belirlenmesinin ardından, potansiyel kaynak uzantılarını belirlemek için 4.600 metreye kadar sondaj çalışması başlatıldı.
  • Salınbaş projesinde 6.300 metreden fazla sondaj yapılırken, önemli ölçüde genişletilmiş programın parçası olarak bu hafta içerisinde sahada ikinci bir sondaj makinesinin çalışmaya başlaması bekleniyor.
  • Salınbaş’ın bir parçası olan Hızarlıyayla sahasında gelecekteki sondaj programına hazırlık olması amacıyla jeolojik haritalama ve toprak örnekleme çalışmaları devam ediyor.

Yapılan çalışmalarla ilgili açıklama yapan Ariana Resources Genel Müdürü Kerim Şener ise şu sözleri sarf etti:

“Zenit aracılığıyla ilgi duyduğumuz tüm ileri safha Türk projelerinde eş zamanlı önemli ilerleme sağlanması bizi cesaretlendiriyor. Türkiye’deki projelerimizin yeniden yapılandırılmasının ardından Zenit tarafından tüm projelerde son iki yıl içinde 36.000 metreden fazla sondaj gerçekleştirildi. Bu rakam Ariana tarafından bugüne kadar Türkiye’de tamamlanan toplam sondajın %40’ından fazlası anlamına geliyor. Sondajların, Zenit tarafından kurulan özel saha ekipleri tarafından desteklenerek 2023 yılına kadar tüm projelerde sürdürülmesi bekleniyor.

Bu arada, jeofizik mühendisimizin gözetiminde devam eden jeofizik çalışmalardan elde edilecek sonuçlar, gelecekteki çalışmalarımızdaki sondaj hedeflerini iyileştirmek için kullanılacaktır. Bunlar, 2014 yılından bu yana Türkiye’deki projelerimizde Şirket tarafından yürütülen yeni jeofizik programlarıdır.

Yapılan çalışmalarda Hızarlıyayla sahasının, 7 km güneyinde bulunan ve 4 Moz’dan büyük maden yatağını oluşturduğu düşünülen hidrotermal sistemle bağlantılı olabilecek, yüksek seviyeli alterasyon ve mineralizasyon belirtileri gösterdiği sonucuna varıldı.

Önümüzdeki aylarda, Tavşan projesindeki kaynak tahmini ve sondaj sonuçları da dahil olmak üzere, Türkiye’deki arama programları hakkında güncellemeler paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ayrıca bu yılın sonunda yatırım yaptığımız şirketlerimizin gelişimi hakkında güncellemeler sunmayı da hedefliyoruz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik“Geleceğe Nefes” Etkinliği Kapsamında Fidan Dikimi Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikİstanbul Agrega Temininde Sıkıntı Yaşıyor