Dünyanın lider çelik halat ve konveyör bant kontrol cihazı üreticisi Rusya merkezli INTRON markasının INTROCON modeli cihaz, çalışır durumda iken çelik konveyör bantların kontrolünü yapabilmektedir.

Eddy-Current metodunu kullanarak çalışan Introcon cihazı bantlarda oluşan korozyon, aşınma, tel kopmaları ve bantların ek yerlerini kontrol edebilirsiniz.

Introcon cihazı, madenlerde, açık ocak kazılarında, beton santrallerinde, cevher, metalürji, elektrik santrallerinde ve liman gibi konveyör bantlarının kullanıldığı diğer iş sahalarında yaygın kullanım alanına sahiptir.

Introcon cihazı her biri 200 mm genişliğindeki birden fazla sensörlerden oluşmaktadır. Bant genişliğine göre 600 ile 3.000 mm genişliğindeki bantlar için kullanılabilirdir.

Introcon cihazı, 7 metre/saniye hat hızına kadar yüksek hassasiyette çalışabilir. Cihaz, bant içindeki tellerin tek tek kopmalarını, korozyonu ve aşınmaları, bantın enine ve boyuna konumunda vererek tespit eder ve cihaz hafızasına raporlamak üzere kayıt eder.

Tüm veriler portatif bir kontrol ünitesinde kaydedilir. İsteğe bağlı olarak, tehlikeli bölgelerde kullanılmak üzere kıvılcım korumalı devre özelliğine sahip portatif kontrol ünitesi de bulunmaktadır.

Verilerin analizi WINTROCON yazılımı ile yapılır. Yazılım tel kopmalarını, eklerin durumunu ve korozyonu otomatik olarak değerlendirir ve haritalandırarak raporu hazırlar.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 99. sayı 62. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Yazıyı interaktif dergiden okumak için tıklayın.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTürkiye ile Azerbaycan Arasında Madencilik Alanında Yeni Anlaşmalara İmza Atıldı
Sonraki İçerikSöğüt Altın Madeni’nde İnşaat Faaliyetleri Başladı