Doğaltaş üreticisi ülkeler sıralamasında Çin ve Hindistan’dan sonra üçüncü sırada yer alan Türk mermer sektörü, koronavirüs salgınından etkileniyor. Konuya ilişkin Dünya Gazetesi’ne değerlendirmelerde bulunan Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, “Çin en büyük blok mermer ithalatçısı. Koronavirüs ticarette de etkisini gösterdi. Çin’e yaptığımız blok mermer ihracatında yüzde 50’lik bir düşüş yaşandı. Çin’e Şubat 2019’da 150 bin ton ihracat yapmışken bu yılın şubat ayında miktar 75 bin tona düştü” diye konuştu.

Yine Hindistan’a yapılan blok ihracatında da yüzde 25 oranında bir gerileme söz konusu olduğunu ifade eden Alimoğlu, “Çin yılda ortalama sert taşlar dâhil ilk sırada ülkemiz olmak üzere 14 milyon ton blok alıyordu, yıllar itibarıyla alımlarını 10 milyon ton mertebesine indirdi. Türkiye yılda ortalama 4 milyon ton blok mermeri Çin’e ihraç ediyordu. Şubatta yaşanan düşüş devam ettiği takdirde blok ihracatında tüm dünya blok ihracatçılarında da olacağı gibi bizde de sıkıntılar yaşanacak” diye konuştu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikFatih Dönmez: “Karot Bilgi Bankamız Bir Nevi Madenciliğimizin Hafızası Olacak”
Sonraki İçerikMaden Sanayii İşverenleri Sendikası (MASİS) Genel Merkezi Gerçekleştirilen Törenle Açıldı