Galler’de 350 milyon dolarlık cam fabrikası kurmak için yatırım yapacağını açıklayan Ciner Grubu, kendi iştiraki olan soda külü (Trona) üreticisi We Soda Limited’i 5 milyar dolara satmak için görüşmeler yürütüyor.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre Ciner Grubu’nun 5 milyar dolara düşündüğü satış için ABD’li yatırım bankası Goldmans Sachs’a yetki verdiği aktarıldı. ABD’li medya kurumu Bloomberg’e göre Ciner Grubu’nun satış için görüşmelerini sürdürdüğü ifade edilirken kimya sektörünün en önemli hammaddesinden biri olan, temizlik ürünlerinden ilaç sanayiye kadar birçok alanda kullanılan soda külü üreticisi We Soda, Türkiye’nin yanı sıra ABD’de de üretim anlamında oldukça güçlü konumda bulunuyor.

Ciner Grubu iştiraki olan Park Holding, Koreli OCI Company’nin Kuzey Amerika’daki iştiraki olan OCI Resources LP şirketinin yüzde 75 hissesinin sahibi olmuştu. Bu satın alma ile soda külü üretiminde dünyanın en büyükleri arasında yer alan ve en büyük rakiplerinden birini de bünyesine katan Ciner Grubu, dünya soda külü üretiminde yüzde 9 ile en büyük paya sahip olurken yıllık 7 milyon tonluk üretim kapasitesine ulaşmıştı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.