Kahramanmaraş – Afşin’de yer alan Çöllolar Linyit Sahasının Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) uhdesinden Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumuna devri kapsamında imza töreni yapıldı. Madencilik Türkiye dergisinin de takip ettiği imza törenine AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri Habibe Öçal, Celalettin Güvenç ve Mehmet Cihat Sezal, TKİ Genel Müdürü Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan ve EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz ile birlikte Kurum yöneticileri ve personeli katıldı.  

Törenin açılışında konuşan TKİ Genel Müdürü Dr. Hasan Hüseyin, TKİ’nin 65 yıllık deneyime sahip bir kurum olduğunu ifade ederek daha yüksek hedeflere daha kararlı bir şekilde yürüdüklerini kaydetti. TKİ’nin faaliyet alanlarına ve gelecek hedeflerine değinen Dr. Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bakanlığımızın milli enerji ve maden politikaları doğrultusunda, ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamaya ve sürdürülebilir kalkınmaya katkıda bulunmaya, faaliyetlerimiz ile elektrik üretimi amaçlı termik santrallerimizi beslerken bir yandan da sanayimizin farklı kollarına ve bayilerimiz aracılığı ile halkımıza ısınma amaçlı kömür temin etmeye devam ediyoruz. Kömür sektöründe Türkiye’de ve inşallah gelecekte Dünya’da lider ve öncü bir Kurum olarak, ülkemizin sahip olduğu ve milli serveti olan kömürü ekonomimize kazandırıp, enerjide dışa bağımlılığı azaltmak, var olan konumumuzu daha da güçlendirmek temel hedefimizdir. Kurumumuzun gelecekte kendisini görmek istediği yer, kömür endüstrisinde uluslararası rekabet edebilirliği olan bir kuruluş olmaktır. Bu kapsamda, günümüze kadar Elektrik Üretim Anonim Şirketi uhdesinde olan Kahramanmaraş İli, Afşin İlçesi sınırlarındaki Çöllolar linyit sahası Sayın Bakanımızın da Olurları ile Genel Müdürlüğümüz uhdesine alınmıştır. İşte bugün burada bahsetmiş olduğum sahanın devir teslim törenini gerçekleştirmek üzere toplanmış bulunuyoruz. İnşallah Kurumumuzun sahip olduğu tecrübe ve özveri ile ülkemizin enerji ihtiyacını karşılamaya devam edeceğiz.”

Devir teslimi yapılan Afşin – Elbistan Çöllolar Kömür Sahası ile ilgili bilgiler veren Dr. Erdoğan, sürdürülebilir madencilik ilkelerinden taviz vermeden hareket edileceğinin altını çizdi. Erdoğan, “Devir almış olduğumuz bu sahada önceliğimiz, Afşin-Elbistan B Termik Santraline mümkün olan en kısa sürede kömür temin etmektir. 1957’den beri madencilik faaliyetlerini yürüten Kurumumuzun, Çöllolar sahası ile alakalı olarak; sürdürülebilir madencilik ilkelerinden taviz vermeden çevreyi, verimliliği ve bölgenin sosyal refahını gözeten, iş sağlığı ve güvenliğini ön planda tutan ve gelişmiş son teknolojik ekipmanların gerekirse otomasyon sistemlerinin de kullanıldığı ülkemizdeki tüm madencilere örnek ve kılavuz olabilecek bir işletmecilik yapma hedefi bulunmaktadır. Bu kıymetli devrin, yerli kaynaklarımızın kullanılması ile Ülkemiz cari açığının kapatılması adına olumlu katkı sağlayacak olmasının çok değerli olduğunu düşünüyor, ülkemize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından TKİ Genel Müdürü Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan ve EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz’ün katılımı ile imza töreni yapıldı.

 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÇevkur Madencilik Genel Müdürü Mustafa Selçuk Çevik: “Sanayi Dursa da Madenci Çalıştı”
Sonraki İçerikKonya Ilgın Elektrik’in Dekapaj Çalışmaları İçin Yeni Bir Firma ile Anlaşma İmzalandı