Isparta’nın Şarkikaraağaç ilçesinde kurulu tesisiyle barit üretimi gerçekleştiren CS Global, yeni kuracağı işletme için ABD’ye 10 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Şirketin ABD’deki ilk üretim tesisini Batı Virginia’daki Moundsville şehrinde açacağı belirtilirken tesisin 2022’nin ilk çeyreğinde faaliyete geçmesi bekleniyor.

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre yapılacak yatırımla 47 kişiye tam zamanlı istihdam sağlanacağı duyurulurken CS Global’in 60’tan fazla ülkede faaliyet gösterdiği biliniyor.

Batı Virginia Valiliğinden yapılan açıklamada şirketin, Batı Virginia’da “ADO Industries Inc.”adı altında faaliyet göstereceği kaydedilirken Moundsville şehrinde demir yolu ve mavna taşıma sistemlerine kolay erişime sahip bir tesisi devraldığı, söz konusu tesiste hammaddeleri işlemek için yeni bir barit öğütme sisteminin inşa edileceği bildirildi.

Batı Virginia Valisi Jim Justice, konuya ilişkin değerlendirmesinde, yatırımlarıyla bölge ekonomisine katkı sunacak CS Global’e teşekkür ederken CS Global’in bölgede başarılı olmasını istediklerini vurguladı. Justice sözlerini şöyle sürdürdü: “Onların başarısı tüm eyaletimizin başarısıdır. Bu vizyonun gerçeğe dönüşmesini sağlamak için elimden gelen her şeyi yapacağım.” ifadesini kullandı.

CS Global Yönetim Kurulu Başkanı Cem Sak da Batı Virginia’daki yatırımları için duydukları heyecanı dile getirirken Batı Virginia’nın büyük şehirlere kolay erişim fırsatı sunduğunu, bölgede büyümeyi hedeflediklerini ifade etti.

Batı Virginia Valiliği tarafından CS Global şirketinin yatırımının duyurulduğu toplantıya, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği Ticaret Başmüşaviri Mustafa Koca ile bölge yetkilileri de katıldı.

CS Global firmasının iştiraki olan Başer Maden AŞ, Isparta’nın Şakrikaraağaç ilçesinde yer alan barit tesisinde halihazırda faaliyetlerini sürdürüyor. Şirkete ait tesis, 100.000 ton/yıl sondajlık ve sürtünme elemanları imalatında dolgu malzemesi olarak kullanılan barit ve 30.000 ton/yıl mikronize barit üretim ve 120.000 ton/yıl barit zenginleştirme kapasitesine sahip bulunuyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikStacksizer Teknolojisi ile Öğütme Kapasitesinin Artırılması ve Maliyetlerinin Azaltılması
Sonraki İçerikAlkim Alkali Kimya, Yeni Yatırımı Potasyum Sülfat Tesisinin Montajının Tamamlandığını Duyurdu