Son dönemde diğer sektörlerde olduğu gibi maden sektöründe de ‘dijital dönüşüm’ konusu konferansların, sempozyumların veya çalıştayların önde gelen konuları arasında. Bu terime paydaşların her biri farklı anlamlar yüklese de gündeme alınmış olması ve tartışılmaya başlanmış olması bile sektörün geleceği için olumlu bir durum. Geçmiş yıllarda yapılmış HBR’da yayınlanmış bir çalışmada, sektörlerin dijitalleşmesi alt yapı, çalışan ve kullanım açısından ölçülmüş ve en geride kalan sektörlerin tarım, inşaat, eğlence-turizm ve madencilik olduğu ortaya çıkmıştı. Aynı makalede bilgi ve iletişim teknolojileri, medya, finans, sigorta ve profesyonel hizmetlerin ise ilerde görünen sektörler olarak sıralanmıştı.

Aradan geçen yıllarda bu sıralama önemli ölçekte değişmemiş olsa da geride kalmış olan sektörler bu konuyu gündemlerine almış olmasını bir başlangıç olarak görmek mümkün. Kurumların ihtiyaçları ve öncelikleri de göz önüne alındığında otomasyon, kumanda merkezleri, giyilebilir teknolojiler, büyük veri, nesnelerin interneti, robotik, gerçek zamanlı veri işleme, 3B baskı, yapay zeka, İHA, makine öğrenmesi ve veri analitiği gibi konular maden sektöründe ilgi çeken konular olarak görünüyor. Önümüzdeki 10 yıllık sürede maden sektörüne dijitalleşmek amacıyla milyarlarca dolarlık bütçeler ayrılacağı göz önüne alındığında aslında hatırı sayılır bir potansiyel içerdiğini söylemek mümkün.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 101. sayı 108. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

Yazıyı interaktif dergiden okumak için tıklayın.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Sektörü Yatırım Süreçleri Kılavuzu Yayınlandı
Sonraki İçerikKaymaz Altın Madeni’nde 3. Maden Atığı Depolama Tesisi İçin ÇED Süreci Başladı