Eldorado Gold Corporation Efemçukuru’ndaki yeni kaynak araştırmalarının sonuçları hakkında bilgi paylaştı. Şirket Efemçukuru’nda daha önce test edilmemiş batı damar sisteminde yapılan ilk sondajdan cesaret verici sonuçlar alındığını kaydederken Kokarpınar ve batı damar sistemlerinde kaynak dönüştürme sondajlarının devam ettiğini, sonuçları yıl sonuna kadar güncellenmiş rezervlerine ve kaynak beyanına dahil etmeyi umduklarını açıkladı.

Halihazırda üretim yapılan Kestane Beleni damarının 400 ila 1.500 metre batısında yer alan bu damarlarda, 4,5 kilometreyi aşan kümülatif bir doğrultu uzunluğu boyunca haritalama, kapsamlı mostra ve hendek örneklemesi yapılırken pek çok noktada yüzeyde yüksek tenörlü altın değerleri belirledi.

Şekil: Efemçukuru Batı Damar sistemini, mostra ve hendek örneklerinden altın sonuçlarını (gram/ton) gösteren jeoloji haritası.

Yapılan araştırmalarda şu ana kadar elde edilen bazı önemli sonuçlar ise şu şekilde oldu:

  • 2,05 metre boyunca 16,76 g/t altın ve 1.702 g/t gümüş (KV-837)
  • 1,85 metre boyunca 19,73 g/t altın ve 73 g/t gümüş (KV-833)
  • 2,0 metre boyunca 7,96 g/t altın ve 17,9 g/t gümüş (KV-834)
  • 1,35 metre boyunca 13,00 g/t altın ve 15,0 g/t gümüş (KV-842)

Kokarpınar ve Batı damar sisteminin, Efemçukuru rezervlerin büyük çoğunluğunu barındıran Kestane Beleni damarına uydu damar sistemleri olduğu belirtiliyor. Kokarpınar ve Batı damar sistemlerinde Aralık 2021’den bu yana 42.350 metreden fazla kaynak sondaj tamamlandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMaden Sektörünün En Kapsamlı Fuarı “Maden Türkiye 2022“ Sizi Bekliyor
Sonraki İçerikMadencilik Sektörü Eylül Ayı İhracatı Yüzde 7,1 Azaldı