Esan, Konya-İnlice’de faaliyet gösteren İnlice Altın Madeni ve Cevher Zenginleştirme Tesisi’nde kapasite artırımı yapacak. Şirket tarafından Çevre Bakanlığına sunulan proje kapsamında işletmeye 100 milyon liralık yatırım yapılacak.

Edinilen bilgilere göre proje kapsamında tesisin mevcut kapasitesi yıllık 298.000 ton iken 450.000 ton’a çıkarılacak. Kapasite artırımı sonrası üretilecek toplam cevher miktarının yaklaşık 1,5 milyon ton ve toplam pasa miktarı ise yaklaşık 6 milyon ton olması öngörülüyor.

İşletmede mevcut durumda yaklaşık 100 kişinin faaliyet gösterdiği, kapasite artışının ardından 20 kişinin daha istihdam edilerek 120 kişinin projede çalışması bekleniyor.

Proje kapsamında arazi hazırlık ve inşaat çalışmalarının yaklaşık 6 ay, işletme döneminin mevcut işletme süresine ilave olarak yaklaşık 3 yıl, kapatma döneminin ise yaklaşık 2 yıllık sürede tamamlanması hedefleniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.