Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak kabineye en geç ay sonuna kadar maden arama ve üretimi konusunda brifingi vermesi bekleniyor. Kabinede, bu veriler çerçevesinde üretimin artırılması için atılacak adımların konuşulacağı aktarılırken arama ve üretim için izin süreçlerinin hızlandırılmasının da gündem başlıkları arasında yer alması bekleniyor.

Habertürk yayınlanan Olcay Aydilek imzalı habere göre hedef olarak yerli üretimin arttırılması ve bu alanda ithalatın azaltılması adına çalışmalar yapılması, bu çerçevede kabinede, atılacak adımların değerlendirilmesi bekleniyor.

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü verileri ışığında hazırlanan ve Dönmez’e de sunulan bir çalışmaya göre, madencilik sektöründe ruhsat başvurularında hızlı bir düşüş gözlenirken buna bağlı olarak arama ve işletme ruhsat sayılarında da gerileme dikkat çekiyor.

Buna göre madencilik alanına ilişkin başvurular, 5 binden bin 200’e gerilerken ruhsat sayısı da 30 binlerden 15 bin düzeylerine indi. Dönmez sunulan raporda, arama ve işletme ruhsat sayısındaki dengede de sorunlar ortaya çıkmaya başladığı belirtiliyor.

Arama ruhsatı sayısı 5 bin 500 iken, işletme ruhsatı sayısının 10 binlere indiği ifade edilirken uzmanlar bu sayının tam tersi olması gerektiğini belirtiyorlar.

Madenciliğin, Gayri Safi Milli Hasıla’ya (GSMH) katkısının sadece yüzde 1 olduğu da vurgulanırken sektörde 6 bin 600 işletmenin faaliyet gösterdiği ve toplam istihdamın da 123 bin olduğu aktarılıyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.