Türkiye Kömür Üreticileri Derneği’nin (Kömürder) düzenlemiş olduğu “Kömür Sektör Toplantısı” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in katılımıyla kömür sektöründe uğraş veren 100 sektör temsilcisiyle video telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi. TOBB Türkiye Maden Meclisi Başkanı İbrahim Halil Kırşan’ın moderatörlüğünde yapılan kömür sektör toplantısına Dönmez’in yanı sıra Bakan Yardımcısı Prof.Dr. Şeref Kalaycı, TKİ Genel Müdürü Dr. Hasan Hüseyin Erdoğan, TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu, MAPEG Genel Müdürü Cevat Genç, MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Kömürder Başkanı Gökalp Büyükyıldız, Sektörde faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile kömür sektöründe faaliyet gösteren firmaların üst düzey yetkilileri katıldı.

Kömür sektör toplantısında konuşan Dönmez: “Çevreci bir madencilik prensibiyle madenlerimizden de doğadan da vazgeçmeyeceğiz. Ülkemizde bugün 85’i yeraltı işletmesi, 250’si açık işletme, 60 adedi de hem açık hem yeraltı işletmesi olmak üzere toplam 395 kömür ruhsatı mevcut. Cari açığımızın kapanmasında yerli kömürün katkısı çok büyük. 1000 megavat kapasiteye sahip bir yerli kömür santrali kurulduğunda bu santralin yıllık üreteceği elektrik miktarı ile yıllık yaklaşık 1,24 milyar metreküp doğalgaz ithalatının önüne geçmiş olacağız. Maddi olarak da cari açığımızın kapanmasına yıllık yaklaşık 240 milyon dolarlık bir katkı sağlayacak.” dedi.

Daha sonra söz alan madencilik sektöründe faaliyet gösteren STK temsilcileri ve kömür sektöründe üretim yapan firma yetkilileri, kömür sektörünün sorunları ve çözüm önerilerini dile getirerek taleplerini Dönmez’e ilettiler.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTorba Kanunda Yer Alması Beklenen 6. Madde Tekliften Çıkarıldı
Sonraki İçerikÜlkemizde Madencilik Alanında Faaliyet Gösteren 36 Bilim İnsanı Dünya Sıralamasında İlk %2’nin İçerisinde Yer Aldı