Finlandiya’da çalışmaları tamamlanarak üretimi sonlandırılmış bir maden, üretim fazlası olduğu dönemlerde yenilenebilir enerjiyi depolamak için bir batarya olarak kullanılacak.

Helsinki’nin yaklaşık 450 kilometre kuzeyinde yer alan, Avrupa’nın en derin çinko ve bakır madeni olan Pyhäsalmi Madeni, 1400 metre derinliğindeki kuyularında 2 MW’a kadar enerji depolama potansiyeline sahip bulunuyor.

Üretim faaliyetleri sonlandırılmış madene, güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen fazla enerjiyi kullanarak ağır yükleri kaldıran bir yerçekimi bataryası yerleştirilecek ve elektrik üretiminin düşük olduğu dönemlerde yük serbest bırakılıp düşerken bir türbine güç sağlaması için kullanılılacak.

Independent’te yer alan habere göre yerçekimi bataryası sistemini geliştiren İskoçyalı şirket Gravitricity, Finlandiya’daki madeni tam ölçekli bir prototip olarak kullanarak teknolojiyi sergilemeyi planlıyor.

Gravitricity Yönetim Kurulu Başkanı Martin Wright konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Bu proje teknolojimizin, talebin düşük olduğu dönemlerde enerjiyi yakalayıp depolayabilen ve gerektiğinde de hızla serbest bırakabilen uzun ömürlü güvenilir enerji depolamayı nasıl sunabileceğini tam ölçekte gösterecek.” şeklinde konuşuyor.

Uluslararası Uygulamalı Sistem Analizi Enstitüsü’nün (IIASA) geçen yıl yaptığı bir çalışmada, terk edilmiş yer altı madenlerindeki yerçekimi bataryalarının 70TWh’a, yani küresel elektrik talebini karşılamaya yetecek kadar enerji depolayabileceği tahmin edilmişti.

IIASA analistleri, madenlerin böyle bir girişim için temel altyapıya halihazırda sahip olduğunu ve elektrik şebekesine de bağlı olduğunu belirtmişti. Yapılan çalışmada, “Bu, Yer Altı Yerçekimi Enerji Depolama (UGES) tesislerinin hayata geçirilmesi için gereken maliyeti ve araçları kayda değer derecede azaltıyor.” diye de dikkat çekilmişti.

Pyhäsalmi Madeni, 2022 yılında hizmet dışı bırakılırken Graviticity doğrudan veya dolaylı 600 işin etkilendiğini iddia ediyor. Bu saha için incelenen diğer girişimler arasında bir Güneş tarlası da mevcut.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTaşkömürü ve Çelik’in Sanayi Devriminin İkinci Döneminde Rol Aldığı Sürecin Öyküsü
Sonraki İçerikAvustralyalı Firmalar Öncülüğünde Çeliğin Karbondan Arındırılması Konusunda Çalışmalar Yürütülüyor