Altın

Gübretaş, Bilecik ili Söğüt ilçesinde yer alan altın maden projesine ait olan ve daha önce Koza Altın’dan satın alınan tüm jeolojik ve madencilik çalışmalarına ait verilerin teknik değerlendirmelerinin yapılması için bağımsız teknik danışmanlık ve değerlendirme şirketi olan Ardef Maden’in ülke temsilcisi olduğu RPM Global ile anlaştığını duyurdu.

Kamuoyuna en sağlıklı güncel bilgilerin sunulabilmesi amacıyla yapıldığı belirtilen anlaşma ile ilgili olarak Gübretaş konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Bahsi geçen ruhsat kapsamı çalışmaların analizi, değerlendirilmesi ve uluslararası standartlara göre raporlanabilmesi amacıyla uluslararası yetkinliği olan uzmanlarca onaylanmış ve maden arama sonuçlarının, maden kaynaklarının ve maden rezervlerinin raporlanmasına ilişkin JORC koduna (2012 versiyonu) uygun, maden kaynak ve rezervinin tespitine yönelik teknik bir ön fizibilite çalışması hazırlanmıştır. Yapılan çalışma ile hazırlanan rapor standartları, Uluslararası Maden Rezervleri Raporlama Standartları Komitesi (CRISCO) çatısı altında belirlenen Türkiye Ulusal Kaynak ve Rezerv Raporlama Kodu (UMREK) ile benzer olup, UMREK standartlarına uygun yetkin kişi onaylı raporun hazırlanma süreci de devam etmektedir. Yetkin kişi onaylı UMREK raporu da tamamlanmasını müteakip en kısa sürede kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

Projeden JORC uyumlu kaynak ve rezerv bilgileri ise aşağıdaki şekildedir:

Söğüt Altın Madeni Projesini oluşturan Akbaştepe ve Korudanlık maden yataklarının birleştirilmiş Maden Kaynak Tahmini 3,50 Milyon ons (9.48 Mt @ 11.5 g/t Au) altın değerine ulaşmıştır. Ayrıca maden rezervleri de 1,92 Milyon ons altın ve 152 bin ons gümüş değerine yükselmiştir.

Ortalama 8,6 g/t altın ve 0,7 g/t gümüş değerine sahip 6,93 Mt maden rezervlerinin dağılımı ise 0.62 Milyon Ons Görünür Maden Rezervleri (10 g/t altın ve 0,6 g/t gümüş içeren 1,91 milyon ton) 1,30 Milyon Ons Muhtemel Maden Rezervleri (8,1 g/t altın ve 0,2 g/t gümüş içeren 5,02 milyon ton) şeklindedir.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAriana Resources 3 Projenin Satışı Konusunda Şartlı Anlaşmaya Varıldığını Duyurdu
Sonraki İçerikArnavutköy’de Taş Ocağında Göçük Meydana Geldi