Koza ile Gübretaş arasında Bilecik ili Söğüt ilçesi Kızılsaray köyünde bulunan altın maden sahasının işletme haklarıyla ilgili süren hukuki süreç Gübretaş lehine sonuçlandıktan sonra firma, maden yatırım şirketi kurduğunu açıkladı. Gübretaş yaptığı açıklamada; yönetim kurulu kararıyla “Gübretaş Maden Yatırımları AŞ” ticaret unvanı ile bir anonim şirketi kurulduğunu açıklarken şirketin Ankara Ticaret Sicili Müdürlüğü’nün 31 Mart 2020 tarihli kararı ile kuruluş işlemlerinin tamamlandığını kamuoyuna duyurdu.

2007 yılında imzalanan rödovans sözleşmesiyle işletme hakkı Koza Altın’a devredilen Bilecik’teki maden sahasıyla ilgili yükümlülüklerin yerine getirilmemesi iddiasıyla Gübretaş tarafından, 2015 yılında söz konusu sözleşme feshedilmiş, feshe ilişkin taleplerin yerine getirilmemesi üzerine başlayan hukuki süreçte 27 Aralık 2018 tarihli duruşmada yerel mahkemenin Gübretaş lehine karar vermesi sonrasında davalı Koza Altın karara karşı Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinaf yoluna başvurmuştu. 30 Aralık 2019 tarihinde şirketlere tebliğ edilen kararla dava Gübretaş lehine sonuçlandı.

Bölge Adliye Mahkemesi’nin konuyla ilgili kararı şu şekilde oldu: “Bilecik ili Merkez ilçesi Kızılsaray köyünde bulunan 1151632 erişim numaralı 5534 sicil numaralı IR-3141 ruhsat numaralı maden sahasındaki madenlerin işletilme hakkının devrine yönelik 02 Temmuz 2007 tarihli sözleşme ile ek-1 rödovans hesaplanması başlıklı hasılat kirası niteliğindeki sözleşmelerin akde aykırılık nedeniyle feshine, Koza Altın’ın maden arama faaliyetine son verilerek dava konusu maden sahasından tahliyesine ve sahanın Gübretaş’a teslimine, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü (MAPEG) tarafından 24 Şubat 2003 tarihinde verilmiş işletme izni gereğince dava konusu maden sahasındaki madenlerin işletme hakkına ilişkin ruhsatın Gübretaş adına yeniden tesciline kesin olarak karar verilmiştir.”

Alınan kesin karar üzerine Gübretaş tarafından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı MAPEG’e Söğüt maden sahasındaki madenleri işletme hakkına ilişkin ruhsatın Gübretaş adına tescil edilmesi için gerekli başvuru yapılırken MAPEG tarafından 14 Ocak 2020 tarihinde söz konusu ruhsat Gübretaş adına tescil edildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikABB Elektrifikasyon 2020 Yılı Boyunca Ücretsiz Dijital Çözümler Sunacak
Sonraki İçerikİMİB Başkanı Dinçer: “5 Milyar Dolarlık İhracat Seviyesini Yakalamayı Hedefliyoruz”