Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Alimoğlu, ülkece yaşadığımız orman yangınları konusunda üzüntülerini aktarırken Marble İzmir Fuarı konusunda ve sektörün son durumu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Alimoğlu, yaşnanan orman yangınları konusunda düşüncelerini, “Bu korkunç salgınla mücadeleye devam ederken, son haftalarda yaşadığımız yangınlar içimizi bir kez daha yaktı. Özellikle yakın bölgelerde faaliyet gösteren firmalarımız tüm iş makinalarını personellerini seferber etti biliyorsunuz. Muğla, Burdur, Antalya, Isparta’da faaliyet gösteren mermer ocaklarımız yüzlerce iş makinası, su tankerleri, personelleri ile birlikte desteğe gitti. Denizli’den Afyon’dan iş makinaları yangın bölgelerine sevk edildi. Sadece mermercilerimiz değil, yakın bölgedeki tüm madenciler de makinalarıyla, insan güçleriyle desteğe gitti. İfadelerimin yanlış anlaşılmasını asla istemem çünkü bu bizim vatan borcumuzdur, insani görevimizdir.

Birlik olarak kaymakamlıklarımız, işletme şefliklerimiz, ilçe belediyelerimizle temasa geçtik, elimizin gücümüzün yettiği yerlere malzeme tedariki için ne gerekiyorsa yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Çok çok üzgünüz, keşke yaşanmasaydı, onca insan, hayvan, ağaçlar nasıl duyarsız kalınabilir ki… Yangınla mücadelede desteğini esirgemeyen tüm meslektaşlarıma, devletimize şükranlarımı sunuyorum. Allah bu acıları bir daha yaşatmasın, birlik beraberliğimiz hiç bozulmasın.” sözleriyle aktardı.

Salgın nedeniyle ertelenen Marble İzmir fuarımızın hazırlıkları devam ettiğini de dile getiren Alimoğlu, “Sektörümüzün, ülkemizin gururu olarak gördüğümüz Fuarımız bu yıl 26’ncı kez kapılarını açacak. Elbette, Xiamen’de Coverings’de olduğu gibi normal dönemin yoğunluğu olmayabilecek ama biz heyecanımızı, umudumuzu yitirmiyoruz. Fuar tarihleriyle eş zamanlı olarak Dünya Taş Zirvesi, IV. Uluslararası Taş Kongresi, genç yeteneklerin ürünlerini sergilediği Değişik Tasarım Yarışması yine etkinlikler arasında yer alacak.

Geçen süre içerisinde, diğer ülkelerdeki fuar şirketlerinin uygulamalarının aksine sektörümüzün taleplerini geri çevirmeyen İZFAŞ yönetimine teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Tüm sektörümüzü 25-28 Ağustos 2021 tarihlerinde İzmir Fuarımıza bekliyoruz. Sektörümüzü dünya ile buluşturmada öncülük eden, uluslararası sıralamada ilk üç arasında yer alan Marble İzmir Fuarı sektörümüzün gücüyle büyüdü, Marble İzmir sektörümüzü büyüttü.” şeklinde konuştu. 

Doğal taş sektörünün salgından ilk etkilenen sektörler arasında olduğunu, ilk dönemlerde kapanan, kapasiteleri yarıya düşen işletmeler olmasına rağmen toparlanmak için çabaladıklarını sözlerine ekleyen Alimoğlu, “Hatırlarsınız geçtiğimiz yıl Mayıs ayında blok ihracatımız yüzde 63, işlenmiş ihracatımız yüzde 41 düşmüştü. Global çapta yaşanan sorunlardan kaçınmamız mümkün olamamıştı. Yetkililerimiz ile yapmış olduğumuz görüşmeler sonucu devletimizin desteğini de alarak, üretimlerimizi satışlarımızı gerçekleştirdik. 2020 yılını 1,7 milyar dolar ihracatla kapattık. 2021 Temmuz ayı sonu itibarıyla ihracat değerimiz 1,2 milyar dolara ulaştı. Üreten, çalışan sektörümüzü tüm ekipleriyle birlikte gönülden kutluyorum.” ifadelerini kullandı. 

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.