Manisa Soma’da çalışmalarını yürüten İmbat Madencilik, koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında 1 Nisan 2020 tarihi itibarıyla cevher hazırlama ve sevkiyat dahil yer üstündeki tüm faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı. Ocaklarda ise iş güvenliğinin gerektirdiği zaruri faaliyetler için asgari personelle çalışıldığını duyuran şirket, koronavirüs gündemi sonrası şirket bünyesinde ‘Pandemi Eylem Planı’ hazırlanacağını ifade etti.

Buna göre girişlerde termal kamera gözetimi, sosyal mesafenin korunması, koruyucu donanımların kullanılması ve dezenfeksiyon konusunda hızla uygulamaya geçildiği bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ocaktaki zaruri işlerin yürütülmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bu bağlamda olağanüstü koşullardaki zaruri faaliyetler asla üretim faaliyeti olarak nitelendirilmemelidir. Doğal şartlar nedeniyle asla kendi kaderine bırakılamayacak olan yer altı işletmemizdeki faaliyetler, üretim amaçlı değil, tamamen iş güvenliğinin gereklerini yerine getirebilme adına zaruri personelle idame ettirilmektedir.”

Bu süreçte şirket tarafından kimsenin işten çıkarılmadığının vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Dünya ve ülke genelinde yaşamakta olduğumuz bu zor dönemde; şirketimizin ana felsefesi işyerimizdeki çalışanların sağlığı ve güvenliği olup bu doğrultuda işletmemizde alınan önlemler ve çalışma koşullarında yapılan değişikliklerle ilgili kararlar, işçi-işveren ilişkisinin sürdürülmesi temeline dayandırılarak hiçbir çalışanımızın iş akdi sonlandırılmamıştır. Hiçbir çalışanımız kendi isteği olmadan ücretsiz izne ayırılmamıştır. İsteyen çalışanlarımıza yıllık ücretli izinleri verilmiştir. Yıllık izni bulunmayan çalışanlarımız için 19.03.2020 tarihli Yönetim Kurulu Kararımız doğrultusunda kısa çalışma ödeneğinden faydalandırılmak üzere gerekli başvuru da yapılacaktır.

Yetkililer tarafından uzun vadeli bir mücadele gerektirdiği belirtilen bu salgının yayılmaması hususunda şirketimiz bütün çalışanlarıyla birlikte üzerine düşen görevi yerine getirmekte ve gerekli hassasiyeti göstermektedir.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAriana Resources Kepez’de Güven Tazeledi
Sonraki İçerikTÜMAD Madencilik Lapseki’deki İhtiyaç Sahiplerine Destek Oldu