Ülkemizde altın arama ve üretim faaliyetlerini sürdüren Ariana Resources, ortak oldukları Kızıltepe madeninde 30 Haziran 2021 tarihi itibari ile sona eren altı aylık döneme ait üretim verilerini paylaştı. Şirket tarafından yapılan açıklamada öne çıkan bilgiler şu şekilde oldu:

2021 yılının ilk 6 ayında Kızıltepe Madeninde gerçekleştirilen altın üretimi 7,941 ons olurken bu dönemde gerçekleştirilen altın üretiminin şirketin aynı döneme ait altın üretim öngörüsünden %19 fazla olarak gerçekleşmesi dikkat çekti. Şirket, 2021 altın üretim öngörüsünü ise yaklaşık 19.000 ons olarak sabit tuttu.

Yılın ilk yarısında aylık ortalama cevher üretiminin 34.000 ton olduğunun bilgisini veren şirket yaklaşık 10 aylık üretim kapasitesine denk gelen 285.000 tondan fazla stok bulunduğunu kaydetti.

Açık ocak üretiminin büyük oranda “Arzu North” bölgesinde devam ettiğini belirten şirket “Derya” bölgesinde de üretim çalışmaları bulunduğunu kaydetti. Haziran ayı sonu itibari ile iki bölgede gerçekleşen toplam üretim ise 206.450 ton oldu.

Cevher işleme tesisinin üretim kapasitesini yıllık 400.000 tona çıkarma çalışmalarının sürdürüldüğünü ve tamamlanmaya yakın olduğunu belirten şirket 2021 yılında tesiste işlemden geçen cevher miktarının 325.000 ton olmasını beklediklerini, bu değerin ise fizibilite raporunda belirtilenden %114 fazla olduğunun altını çizdi.

Ariana Resources Genel Müdürü Dr. Kerim Şener ilk aylık dönemde gerçekleştirilen üretim faaliyetleri ile ilgili şu yorumlarda bulundu: “Geride bıraktığımız altı ayda, Kızıltepe tahminleri aşan bir üretim sağladı. Bunun nedeni büyük ölçüde, cevher işleme tesisi besleyen cevherin beklenenden daha yüksek ortalama tenörde olmasıydı. Şimdi ise cevher işleme tesisi geliştirme projesinin etkilerini görmeyi bekliyoruz. Proje neredeyse tamamlanmak üzere ve tesisin kapasitesi Haziran ayı itibari ile artmaya başladı. Ağustos ortası gibi yeni sistemin tam otomasyonu sağlandığında cevher işleme tesisinin kapasitesinin yıllık 400.000 tona çıkmasını bekliyoruz. Bu bizim yıllık yaklaşık 19.000 onsluk altın üretim beklentimizi korumamızı sağlıyor.”

Bunun yanında şirket geçtiğimiz günlerde “Kepez North” bölgesi ile ilgili bir kaynak güncellemesi yayınladı.  Güncel kepez kaynak kestirimine göre kaynağın yaklaşık 36.400 ons altın ve 329.400 ons gümüş içerdiğini belirten şirket bu verilerin 2020 yılında yayınlanan önceki kaynak kestirimine göre %97, 2013 yılında yayınlanan fizibilite çalışmasına göre ise %310 artışa tekabül ettiğinin altını çizdi.

Son güncelleme sonrası kaynak sınıflandırmasının yaklaşık olarak %86’sının ölçülmüş (measured), %14’ünün ise belirlenen (indicated) kategorisinde olduğu belirtilirken ölçülmüş ve belirlenmiş kaynak miktarı 158.200 ton içerisinde 7,15 g/t Au ve 64,76 g/t Ag olarak kaydedildi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.