Koza Altın İşletmeleri, 2018 yılında toplam 263.000 ons altın üretimi gerçekleştirdiğini duyurdu. Şirket, bu üretim rakamıyla 2018 yılı üretim tahmininin (280.000-300.000 ons) sınırlı altında kaldığını belirtirken bir önceki yıla göre ise altın üretiminde yüzde 28’lik bir artış yaşadığını açıkladı.

Üretimin öngörülenden düşük olmasının sebebini ise şirket, 2018 yılında Kaymaz işletmesindeki ADT inşaatı nedeniyle üretimin tahmin edilenden 10 gün daha uzun bir süreyle durmuş olmasına, 2018 yılı son çeyrekte Kaymaz ve Çukuralan işletmelerinde üretim tenörlerinin beklenenden daha düşük olmasına bağladı.

Şirket, 2018 yılında mevcut üretim sahalarından Mastra Atık Depolama Tesisi (ADT) inşaatının ilk etabı ile Ovacık ADT, Kaymaz ADT ve Himmetdede liç ped inşaat çalışmalarını tamamladığını açıklarken mevcut ruhsatlardaki potansiyel projelerde ise sondaj çalışmalarının kesintisiz devam ettiğini duyurdu.

Türkiye genelinde 3. şahıslara ait potansiyel ruhsat sahalarına yönelik iş geliştirme çalışmalarına devam ettiklerini de açıklayan Koza, önemli gördüğü ruhsat sahalarını bünyesine katmaya yönelik faaliyetlerine devam ettiğini de kamuoyuyla paylaştı.

Tüm bu gelişmelerin sonucunda şirket, 2019 yılı için altın üretim hedefini 300.000 – 320.000 ons olarak belirlerken üretim hedeflerine ek olarak ons başı maliyetler ve karlılık oranlarındaki güçlü pozisyonunun da benzer şekilde devam edeceğini öngördüğünü duyurdu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMilas’ta Feldspat Madende Göçük Meydana Geldi  
Sonraki İçerikTürk Maden Endüstrisinin En Seçkin Firma Rehberi Çıkıyor