Koza Altın İşletmeleri, Himmetdede Altın Madeni İşletmesi’ne yakın mesafede bulunan, yurt İçi yerleşik kişiye ait ruhsat sahasının, Şirket’e devri için ön anlaşma yapıldığını ve devir işlemleri için Maden Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’ne (MAPEG) başvurulduğunu açıkladı. Şirket, devir bedeli ve diğer hususlar için daha sonra açıklama yapacağını da ayrıca belirtti.

Kayseri ili sınırları içerisinde faaliyetini sürdüren Himmetdede Altın Madeni, 2015 yılı Ocak ayında çalışmalarına başlarken açık ocak yöntemiyle üretimine devam ediyor. İşletmede yığın liçi prosesi ile üretim yapılırken tesiste 2022 yılı ilk dokuz ayında 46.387 ons altın (0,83 g/t altın tenörlü) üretimi gerçekleştirildi.

Himmetdede kuzey açık ocak bölgesinde üretim faaliyetlerine 2021 ilk çeyreğinde başlanırken ayrıca mevcut leach pad sahasında genişleme çalışmaları 2021 Mayıs ayı itibariyle başlamış bulunuyor. Projede ana ocaktaki üretim 2022 yılı Eylül ayı itibariyle tamamlanmış olup, kuzey ve güney ocaklarda üretime eş zamanlı başlandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikErmaden Bingöl’de 300 Milyon Ton Demir Rezervi Tespit Etti. Yatırım Yapılacak…
Sonraki İçerikBarit Maden, Sivas’taki Yeni Sahasında Selestit Üretecek