Copyright @ AA

Ağrı ili Diyadin ilçesinde yer alan Koza Altın İşletmelerine ait Mollakara Altın ve Gümüş Projesi’nin idari binalarının yapımı için temel atma töreni 10 Haziran 2021 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı Muhiddin Gülal katılımlarıyla gerçekleştirilecek. İdari binalarının temeli bugün atılacak olan Mollakara Projesi’nde üretime, 2022 yılının son çeyreğinde geçilmesi planlanıyor.

Koza Altın İşletmeleri, Mollakara Projesi için 150 milyon dolar civarında yatırım yaparak altın ve gümüş üretimi gerçekleştireceğini daha önce duyurmuştu. Yapılan fizibilite çalışmalarına göre proje kapsamında yaklaşık 9-10 ton altın üretilmesi öngörülürken şirket, gerçekleştirilen metalürji çalışmalarından beklenen sonucun alınması durumunda, projeye ilişkin olarak altın üretim miktarının 9-10 tondan 23-25 tona çıkması ihtimalinin bulunduğunu da belirtmişti.

Projede kurulması planlanan tesisin ömrünün daha fazla uzatılması için projenin çevresinde yer alan yaklaşık 40 adet Koza Altın İşletmeleri’ne ait ruhsatlarda da arama faaliyetlerinin devam ettiğini kamuoyuyla paylaşmış olan şirket, yapılacak yatırımın ardından madencilik faaliyetlerinde 500’e yakın kişinin istihdam edileceğini de kamuoyuna duyurdu.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.