Koza Altın İşletmeleri, fizibilite çalışmaları devam eden Ağrı ili sınırları içerisinde yer alan Mollakara Projesi için 150 milyon USD civarında yatırım yaparak altın ve gümüş üretimi gerçekleştireceğini duyurdu.

Yapılan fizibilite çalışmalarına göre Proje kapsamında yaklaşık 9-10 ton altın üretilmesi öngörülürken yine aynı bölge içerisinde uluslararası şirketlerle birlikte yürütülen metalürjik test çalışmalarının devam ettiği duyuruldu. Şirket, gerçekleştirilen metalürji çalışmalarından beklenen sonucun alınması durumunda, gelecekte ilgili projeye ilişkin olarak altın üretim miktarının 9-10 tondan 23-25 tona çıkması ihtimalinin de bulunduğunu belirtti.

Şirket yapılacak yatırımın ardından madencilik faaliyetlerinde 500’e yakın kişinin istihdam edileceğini, ilgili projede rezervleri arttırmak amacıyla ek olarak 10.000 m sondaj yapılmasının planlandığını, projede kurulması planlanan tesisin ömrünün daha fazla uzatılması için projenin çevresinde yer alan yaklaşık 40 adet Koza Altın İşletmeleri’ne ait ruhsatlarda da arama faaliyetlerinin devam ettiğini kamuoyuyla paylaştı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.