78.The European Federation of Geologists (EFG) Konsey Toplantısı 23-24 Kasım 2019 tarihinde Belçika’nın Brüksel kentinde düzenlendi. EFG’nin merkez ofisi olan Belçika Jeolojik Araştırma Dairesi’nde yaklaşık 15 ülkeden temsilcinin katılımı ile başarılı bir şekilde gerçekleştirilen toplantıya ülkemizden EFG Temsilcisi olan Maden Jeolologları Derneği (MJD) Başkanı Ahmet Şentürk ve MJD Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Dr. Arda Arcasoy katıldı.

EFG Konsey Toplantısı’nda; Mayıs 2019-Kasım 2019 tarihleri arasında EFG Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirmiş olduğu etkinlikler, 2019 ve 2020 yıllarına ait bütçeleri, EFG bünyesinde faaliyet gösteren uzman panellerine ait projelerin tanıtılması ve değerlendirilmesi gündem maddeleri olarak dikkat çekerken EFG’nin dahil olduğu projelerin tanıtımı ile üye ülkelerin son 6 aylık dönemde gerçekleştirmiş olduğu etkinlikler ve projeler da sunumlar halinde katılımcılara aktarıldı.

EFG Konsey toplantılarından 75’incisi ve 2. Euroworkshop adlı Çalıştay MJD tarafından, 14-20 Mayıs 2018 tarihlerinde İzmir Çeşme’de “Batı Anadolu’da Epitermal Altın Cevherleşmesi” konusu ile gerçekleştirmişti. Bilindiği üzere MJD, EFG’nin Türkiye temsilcisi olarak meslektaşlarına “EurGeol” ünvanı verebilmek üzere başvuruların yapılacağı tek adres olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

UMREK gibi CRIRSCO’ya üye olan diğer bir organizasyon olan Pan-European Reserves & Resources Reporting Committee (PERC) içerisinde de “Gözlemci (Observer)” statüsünde çalışmalarını gerçekleştiren MJD, EFG içerisinde aktif bir şekilde ülkemizi temsil ediyor. MJD, EFG ile birlikte “Horizon 2020” kapsamında kabul edilen 3 adet Avrupa Birliği Projesi’nde aktif olarak rol almaktadır. MJD’nin aktif olarak yer aldığı projeler; “Yenilikçi, Hasar Vermeyen ve Tamamen Kabul Edilebilir Maden Keşif Teknolojileri-INFACT”, “Yeraltı Maden Yatakları Madenciliği Yapabilen Biyo-İlham Verici Robot- ROBOMINERS” ve “Genç Kızların Yer Bilimleri ve Mühendislik Çalışmalarına Özendirilmesi-ENGIE” olarak bilinmektedir.

Ayrıca EFG’nin MJD gibi ulusal organizasyonlardan gelen EurGeol başvurularının değerlendirilmesi amacıyla kurmuş olduğu Uluslararası Lisans Organizasyonu (ILB-International Licenced Body) kapsamında faaliyet gösteren üç kişilik hakem heyetinde MJD üyesi İbrahim Güney de Ocak 2020 tarihinden itibaren görev yapmaya başlayacak.

Bir sonraki EFG Konsey Toplantısı’nın Mayıs 2020 döneminde 3. Euroworkshop ile birlikte Sırbistan’da yapılması planlanırken Çalıştay ve EFG-Eurogeol ile ilgili daha detaylı bilgi almak için www.mjd.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikZonguldak ve Şırnak’ta Faaliyet Gösteren İki Kaçak Madenden Acı Haberler Geldi
Sonraki İçerik38 Tonluk Altın Üretimi ile Cumhuriyet Tarihinin Rekoru Kırıldı