7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki depremin ardından tüm Türkiye tek yürek olup deprem bölgesine yardım ulaştırmak için seferber oldu. Bu seferberlik kapsamında deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarına AFAD ve ilişkili kamu kurumlarıyla koordineli şekilde destek vermek için en hızlı şekilde organize olan maden şirketleri de felaket alanında mucizelere imza atmaya devam ediyorlar.

Deprem bölgesinde çalışmalara katılan kamu ve özel sektör çalışanı madenci sayısı binlerle ifade edilirken Madencilik Türkiye dergisi olarak edinebildiğimiz bilgiler ışığında madenci ekiplerin çalışmaları hakkındaki son bilgileri derlemeye çalıştık:

Önemli Not: Aşağıda belirtilen bazı veriler anlık olarak değişebilmektedir. Bilgiler 9 Şubat 2023 öğle saatleri itibariyledir. Kuruluşlar alfabetik olarak sıralanmıştır.

Acacia Maden İşletmeleri

Depremin ilk saatlerinden bu yana Kahramanmaraş’ta arama kurtarma çalışması yürüten ekip şu ana kadar biri çocuk 7 kişiye hayat olmayı başardı. Deprem bölgesine sevk edilen 1 JCB, 1 ekskavatör, 1 vinç, 1 arama kurtarma aracı ile 11 katlı başka bir apartmanda arama kurtarma çalışmalarına devam ediliyor.

Akçelik Madencilik

29 kişilik arama kurtarma ekibi sahada çalışırken çadır kent kurulumu, yol çalışmaları, arızalanan iş makinalarının bakımı ve tamiri gibi deprem bölgelerinde birçok ihtiyacı giderme noktasında görev aldılar.

Aksu Group

Aksu Group, arama kurtarma faaliyeti gösteren çalışanlarına ek olarak hazırladığı yardım dolu tırlar ve ekibiyle birlikte Malatya bölgesine destek olmak üzere yola çıktılar.

Anagold Madencilik

İki ayrı ekipte yer alan 46 kişiyle Malatya merkezde arama kurtarma çalışmalarını yürütüyor. Ayrıca Kahramanmaraş ve Adana bölgelerine gönderilen servis araçları ile depremzedeleri ve yakınlarını İliç’e ulaştırmak için çalışıyorlar. İliç yemekhane ekibi ile birlikte Malatya’da 2000 kişiye sıcak yemek dağıtımı gerçekleştiriliyor.

Aycore Mining

Maraş – Afşin’e ve İskenderun – Merkeze tahlisiye eğitimi ve iş güvenliği sertifikası olan personelini gönderdiğini açıkladı.

Bilfer Madencilik

Şirketin tahlisiye ekipleri Malatya ve İskenderun’da kurtarma çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Bozdağ Kömür

120 kişilik madenciden oluşan şirketin arama kurtarma ekibi Gaziantep ve Hatay’da arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

CVK Maden İşletmeleri

Görevlendirilen ilk ekip 24 saat içerisinde deprem bölgesine ulaşarak arama kurtarma faaliyetlerine başladıktan sonra ikinci arama kurtarma ekibi de bölgeye sevk edildi. Edinilen bilgilere göre şirketin ekipleri tarafından sağ olarak kurtarılan depremzedeler mevcut. Ayrıca tırlarla felaket bölgesine yardımlar gönderilmeye devam ediliyor.

Çayeli Bakır İşletmeleri

Kurtarma ekipleri şimdiye kadar biri bebek, biri çocuk, 12 kişiyi enkaz altından sağ çıkardı. Ekipler son olarak 61. saatte ve 78. saatte birer vatandaşımızı daha sağ kurtardı. Daha sonra 102. saatte enkazdan sağ çıkarılan vatandaşımızın haberi geldi.

Çiftay AŞ

Malatya Doğanşehir’e 20 kişilik kurtarma ekibi ile erzak, ekipman gönderildi. Ayrıca görevli 1 kurtarma aracı, 1 mobil vinç, 2 adet 4×4 pick-up ve 1 minibüs ve 1 bakım aracı ve tahlisiye deneyimli yeraltı kurtarma ekibi de deprem bölgesine yönlendirildi.

Dedeman Madencilik

Kurtarma ekibi Kahramanmaraş – Elbistan’a gönderilirken sağ kurtarılan pek çok depremzedenin bilgisi şirket tarafından paylaşıldı. Son olarak yakacak yardımlarını bölgeye ulaştıran şirketin çalışmaları devam ediyor.

Demir Export

7 ayrı ekipten oluşan 200 kişilik arama kurtarma ekibi Kahramanmaraş, Adıyaman ve Hatay’a ekipman, jeneratör, alet ve teçhizatlarıyla en hızlı şekilde ulaşarak, tüm gücüyle arama kurtarma faaliyetleri için çalışmaya devam ediyor. Bölgedeki kurtarma çalışmaları için akaryakıt ve diğer ihtiyaçları sağlamak üzere sürekli lojistik desteği de sürdüren şirket, gıda ihtiyacına yönelik yemek ve içme suyu da göndermiş olup, 200 depremzedeyi süresiz ağırlamak üzere Sivas Kangal İşletme Misafirhanesi’ni düzenlenerek kullanıma açtığını bildirdi. Ayrıca işletmelerinde kullanılan tüm iş makinelerinin listesini de resmî kurumların bilgisine ve hizmetine sundu.

Dimin Madencilik

Şirket, bağlı bulunduğu grubun diğer şirketleri (Dimer ve Dmineral) ile birlikte, 40 personeli ve 15 iş makinesi ile Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş ve İskenderun’da çalışmalara destek verdiğini aktardı. Şirket bölgelerdeki şantiye misafirhanelerinde 240 depremzedeyi misafir ediyor.

Elmacı Madencilik

Diğer maden şirketleri ve kamu ekipleriyle birlikte depremin 89. saatinde bir vatandaşımızı enkaz altından sağ olarak kurtardılar.

Esan Eczacıbaşı

Şirket arama kurtarma ekibi Hatay’da aktif görev alıyor. Enkazdan kurtardıkları vatandaşlarımız olduğu belirtiliyor.

Eti Bakır AŞ (Cengiz Holding)

Felaketinin ilk saatlerinden itibaren arama-kurtarma çalışmaları için tüm iştirakleri, grup şirketleri, iş makineleri ve teknik ekibinin yanı sıra maden işletmelerinde çalışan uzman kurtarma ekipleriyle birlikte seferber olduklarını açıklayan şirket deprem bölgeleri için yapılan parasal bağışlar konusunda da öncülük ediyor. Şirket personeli toplam 432 kişilik arama kurtarma ekibiyle bölgede çalışmalar sürdürülürken mühendis, formen, operatör gibi teknik ekipten oluşan yaklaşık 187 kişi de deprem bölgesindeki çalışmalara destek vermeye devam ediyor.

Ayrıca Adıyaman, Malatya ve Gaziantep İslahiye’de 13 Şubat 2023 tarihinden itibaren kurulacak aşevleri ile günde 5000’er kişiye olmak üzere toplam 15000 kişilik sıcak yemek dağıtımı gerçekleştireceğini açıklayan şirket Islahiye ve Hatay’da 2 ekmek fabrikası desteği sağladıklarını da aktardı.

Eti Krom

15 kişilik arama-kurtarma ekibiyle Malatya-Yeşilyurt’ta çalışmalarını sürdürüyor. Şirket 18 arama-kurtarma profesyonelini daha Malatya’ya sevk etti.

Eti Maden İşletmeleri

Osmaniye’de depremin 90. saatinde bir vatandaşımızı sağ kurtaran kurumun tüm taşra ve merkez teşkilatından katılımlarla deprem bölgesine intikal eden ekipler arama-kurtarma ve yardım çalışmalarını sürdürüyor. Kurumun merkez ve bölge misafirhanelerinin de depremzedelere açıldığı öğrenildi.

Fernas Grup

Grup şirketleri ile arama ve kurtarma çalışmalarına destek olan şirket enkaz altından vatandaşlarımızı sağ olarak kurtarıyor. Ayrıca deprem bölgesine iş makineleri, ekipman ve araç desteğinin yanı sıra bu araçları kullanacak teknik ekip ile maden işletmelerinde çalışan uzman kurtarma ekiplerini de deprem bölgelerine sevk etti.

Gübretaş Madencilik

Gübretaş Maden Yatırımları AŞ Söğüt Altın Madeni arama kurtarma konusunda uzman madenci çalışanlarını afet bölgesinde görevli kurtarma ekiplerine destek ve lojistik yardım sağlamak amacıyla gönderdi.

Gümüştaş Madencilik

Ekipleri Adıyaman’da görev alan şirket kurtarma faaliyetlerinde aktif rol oynuyor.

Hattat Maden

Amasra’dan deprem bölgesine giden Hattat Maden’e ait arama kurtarma ekibi 50 saat sonra iki kardeşi enkazdan sağ olarak kurtardı. Madenciler daha çok can kurtarmak için zamanla yarışıyor.

Horzum AŞ

Arama kurtarma ekibimiz hem Adana hem de Hatay illerindeki deprem bölgesinde arama kurtarma operasyonlarına katılıyor. Ekiplerden çeşitli kurtarma haberleri geliyor.

İmbat Madencilik

332 kişilik arama kurtarma ekibi ile şu ana kadar 6 vatandaşımızı enkaz altından canlı olarak çıkardığı öğrenildi.

Koza Altın İşletmeleri

Ovacık İşletmesinden ilgili eğitimleri almış olan maden işçisi, makine operatörü, teknisyen, iş güvenliği uzmanı ve mühendislerden oluşan 82 kişilik ekibi deprem bölgesine yola çıkarken ekipler jenaratör, delici-kırıcı makineler, ilk yardım malzemesi ve kurtarma bölgesinde kullanılabilecek diğer ekipmanları da beraberinde götürdü. Tüm işletmelerinden personellerini deprem faciasının yaşandığı bölgelere yardımlarda bulunmaya yönlendiren şirket Kayseri İşletmesinden ekskavatör ve kamyonları da Adıyaman’a gönderdi. Şirket gıda ve diğer ihtiyaç yardımlarını sürdürüyor.

KİAŞ – Kömür İşletmeleri AŞ

Elbistan’da depremin 82. saatinde bir vatandaşımızı enkaz altından sağ olarak çıkarmayı başaran ekipler sahada canla başla çalışmalarını sürdürüyor.

Lidya Madencilik

Şirketin arama kurtarma ekiplerinin Hatay’da kurtarma çalışmalarını aralıksız sürdürdüğü öğrenildi.

MHS Dış Ticaret

Adıyaman – Tut ilçesinde faaliyet gösteren şirket Tut köyleri ve ilçe merkezinde iş makineleri ve personeli ile arama-kurtarma faaliyetlerini sürdürüyor.

Of-Kar Madencilik

Şirket çalışanları Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine giderek kurtarma çalışmalarına başladı. Sahaya ulaşan ekiplerin üç saat içerisinde bir vatandaşı enkazdan sağ olarak çıkardıkları öğrenildi.

Öksüt Madencilik

Osmaniye’ye ulaşan arama-kurtarma ekipleri çalışmalarını özverileri ile sürdürüyor. Develi Belediyesi’nin yönlendirmesiyle 4 yardım kamyonu afet bölgesine ulaştırılırken operatörlü iş makineleri de afet bölgesine yönlendirilmiştir. Yola çıkan yardım kamyonları ile gıda ve hijyen kolileri, içme suyu, battaniye, yetişkin ve çocuklar için pantolon, mont, eldiven ve bereden oluşan kışlık koruma kıyafetleri ve uyku tulumu gönderildiği öğrenildi.

Ölmez Madencilik

8 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta bir yaşındaki bir bebek ile birlikte toplam 9 vatandaşı enkazdan sağ olarak kurtardı.

Özkoyuncu Madencilik

Özkoyuncu Madencilik iki arama ve kurtarma ekibi deprem bölgesinde Kayseri İtfaiyesi ile koordinasyon içinde çalışmalara destek vermeye devam ediyor. Ayrıca battaniye, gıda, su, çocuk bezi vs malzeme götüren tırları da bölgeye yönlendirdi.

Polyak Eynez

Kınık Kaymakamlığı ve Kınık Belediye Başkanlığı iş birliği ile hazırlanarak ilk gün yola çıkan; ihtiyaç listesinde bulunan tüm ürünlerin yer aldığı 7 yardım tırı, 84 kişiden oluşan Polyak Eynez arama kurtarma ekibi ve 1 tır arama kurtarma ekipmanı deprem bölgesine vardı. Arama-kurtarma ekipleri Hatay ve Osmaniye’de umutları yeşertmek için aralıksız çalışmaya devam ediyor.

Tümad Madencilik

TÜMAD Madenciliğe ait arama ve kurtarma ekipleri ve iş makineleri deprem bölgesinde enkaz altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmak için çalışmalarını canla başla sürdürüyor.

Tüprag

Kışladağ ve Efemçukuru arama kurtarma ekiplerini ilk 24 saat içinde felaket bölgesine ulaştıran şirket faaliyetlerini aktif olarak sürdürüyor. Jeneratörler ve enkaz kaldırma ekipmanları gibi teçhizatları yanlarında götüren ekipler afet bölgesindeki ihtiyaçları yakından takip edip bu ihtiyaçları karşılamak üzere var güçleriyle çalışıyor.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu

Kurumun Ege Linyitleri İşletmesi Ekibi, Hatay’da depremin 100. saatinde bir vatandaşımızı enkaz altından sağ çıkardı. Kurumun arama-kurtarma ekipleri, operatör ve yardımcı personel ve ağır iş makineleri ile çalışmaları sürdürdüğü biliniyor. Ayrıca depremzedelerin ihtiyacını karşılamak amacıyla 53 jeneratör, 109 adet yataklı konteyner, 260 ısıtıcı, 4000 battaniye, 24 kişilik yataklı tır, 10.000 kişilik gıda malzemesi, 30.000 litre motorin ve 1900 ton kömür sahaya ulaştırıldı.

Türk Maadin

Şirketin tahlisiye ekipleri sahada çalışmalarını sürdürüyor. Depremin 4. Gününde 84. Saatte Hatay Merkezde 12 Yaşındaki kız çocuğunu şirketin kurtarma ekipleri enkazdan çıkarttı.

Türkiye Taşkömürü Kurumu

Yüzlerce madencisi ile deprem bölgesinde arama-kurtarma çalışmalarını sürdüren kurumun ihtiyaçlar doğrultusunda diğer yardım desteklerini sürdürdüğü biliniyor.

Yeni Anadolu Madencilik

Şu ana kadar 8 vatandaşımızı enkaz altından sağ olarak çıkarmayı başardıklarını aktaran şirketin çalışmaları devam ediyor.

Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim AŞ

Şu ana kadar 11 vatandaşımızı enkazlardan sağ çıkarmayı başardıkları bildirildi.

Yıldızlar SSS Holding

305 personeli ile arama kurtarma çalışmalarında görev aldılar. 7 tır yardım malzemesi ile günlük 2 tır su sevkiyatı gerçekleştiriliyor. 3000 kişinin barınabileceği çadır, battaniye, soba bölgeye gönderilirken, Malatya’da sahra mutfağı hizmete alındı. Şirketin 1200 kişilik misafirhaneleri depremzedelere hizmet veriyor.

Daha pek çok şirketin personeliyle sahada canla başla görev alıyor. Tüm şirketlerin tırlar dolusu yardım malzemelerini bölgeye gönderdiği ve göndermeye devam ettiği biliniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerik2 Bin 103 Madenci Deprem Bölgesinde Kurtarma Çalışmalarına Katılıyor
Sonraki İçerikOnlara Minnet Duyuyoruz