İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Başkanı Aydın Dinçer, madenciliğin, otomotiv, kimya ve ilaç başta olmak üzere diğer sektörlerdeki sanayi kuruluşlarının hammaddesi olduğunu ve denizcilik sektöründe olduğu gibi madencilik sektöründe de enerji maliyetlerinde ÖTV’nin indirilmesini yada tamamen kaldırılması gerektiğini belirtti.

Elektrik, akaryakıt ve enerji maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle madencilik sektörünün rekabet gücünün zayıfladığını savunan Dinçer, “Denizcilik sektöründe olduğu gibi madencilik sektöründe de enerji maliyetlerinde ÖTV’nin kaldırılmasını gerekli bir unsur diye görüyoruz çünkü bu yapıldığında daha çok üretimi daha kısa zamanda yapabileceğiz. Böylelikle hem dünya pazarlarındaki rekabet şansımızı artıracağız hem de kendi iç pazarımızdaki sanayilere ham maddeyi daha kolay sağlayacağız. Türkiye’nin 27 milyar dolar civarında hammadde ithalatı var. Bunlar metalik ve endüstriyel hammaddeler. Bu açığı kapatabilmemiz için üretimi artırmamız lazım. Üretimi de artırmamız için rekabet edebilir şartlarda olmamız gerekiyor. Bundan dolayı enerji maliyetlerinde ÖTV’nin indirilmesini veya tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Kendi kaynaklarımızı üretelim ki bu hammaddeleri yurt dışından ithal etmek zorunda kalmayalım.” ifadelerini kullandı.

Millî Gazete’de yer alan habere göre Dinçer, enerji maliyetleriyle ilgili mali konularda uzman uluslararası bir kuruluşa çalışma yaptırdıklarını aktarırken maliyetlerin düşmesi halinde ülke ekonomisine sağlayacağı yararları ortaya koyacak bir rapor hazırlığının sürdüğüne değindi. Dinçer, hazırlanan raporun da Hazine ve Maliye Bakanlığına sunulacağını da sözlerine ekledi.

Madencilikte enerji maliyetlerinin birçok ülkede Türkiye’den daha düşük olduğunu dile getiren Dinçer, enerji maliyetleri az olunca madencilik faaliyetlerinin de yoğun bir şekilde gerçekleştirilebildiğini vurguladı. Dinçer sözlerini şu cümlelerle tamamladı: “Ayrıca hammaddeyi bizden alıp oradaki işleme tesislerinde bizden ucuza işleyebiliyorlar. Dolayısıyla biz de diyoruz ki enerji maliyetlerini düşürebilirsek işleyemediğimiz hammaddeleri kendi ülkemizde işleyerek daha büyük katma değer ortaya koyabiliriz. Bunun yolu da diğer sektörlerin hammaddesini oluşturan madencilik sektör için enerji maliyetlerinin düşürülmesinden geçiyor ayrıca Türkiye’nin 27 milyar dolarlık hammadde ithalatını madencilik sektörü olarak kısa, orta ve uzun vade planlamalarıyla tamamını neredeyse yok edebiliriz. Çünkü bunların içinde kömür, altın, bakır ve diğer metalik ve endüstriyel maddeler var. Bunların tamamını aslında kendi kaynaklarımızla sağlayabiliriz.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikDoğu Biga Madencilik’ten 112 Yeni Öğrenci Bursu
Sonraki İçerikEge İhracatçı Birlikleri Ekim Ayında İhracat Rekoru Kırdı