2021 yılı Mayıs ayına ilişkin dış ticaret, ihracat ve ithalat verileri Ticaret Bakanlığı tarafından açıklandı. Genel ticaret sistemine (GTS) göre ülke ihracatımız Mayıs ayında geçen yılın aynı ayına kıyasla %65,5 oranında arttı ve 16 milyar 500 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Madencilik sektörünün 2021 yılı Mayıs ayındaki ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre %101,3 artarak 548 milyon 710 bin dolar olarak açıklandı. Bu oranla maden ihracatı genel ihracatın %3,3’ünü karşılamış oldu.

Madencilik sektörü ihracatı Mayıs ayında 2021 Nisan ayına göre ise bir miktar düşüş yaşadı. Nisan ayında gerçekleşen ihracat 557 milyon 525 bin dolar olurken Mayıs ayında %1,5’lik düşüş gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı tarafından kamuoyuna yapılan açıklamada; “İthalatımız ise Mayıs ayında, geçen senenin aynı ayına göre yüzde 54 artarak 20,6 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bir diğer önemli gösterge olarak ihracatın ithalatı karşılama oranı, 2021 Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 7,8 puan artışla yüzde 82,3‘e yükselmiştir. İhracatın ithalatı karşılama oranı 2021 Mayıs’ında geçen yılın aynı ayına göre 5,6 puan artışla yüzde 80’e yükseldi. İhracat tutarımız kadar, ihracata yönelen firma sayımızdaki artış da ihracatın tabana yayılması açısından bizleri sevindirmektedir. Beş aylık dönemde ihracat yapan firma sayısı yüzde 12,2 artışla 71 bin 618 olmuştur.”

Ticaret Bakanı Mehmet Muş konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, aşılama sürecine bağlı olarak 2021 yılının, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin azalıp ekonomilerin tekrar rayına oturacağı bir yıl olmasının beklendiğini ifade ederek, bu yılın özellikle dış ticarete ilişkin öncü göstergeler bakımından küresel ekonomide bir toparlanmaya işaret ettiğini söyledi.

Göstergelerdeki olumlu gidişata rağmen özellikle belirli sektör ve bölgeler bakımından salgının küresel ekonomideki etkisinin bir süre daha devam edeceğini öngördüklerini anlatan Muş, dış ticaret stratejisini belirlerken küresel riskleri çok yakından takip ettiklerini vurguladı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.