AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, madencilik sektörünün önemli STK’larının temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirerek sektörün sorunları hakkında bilgi aldı. Çelik’in partideki makamında gerçekleşen görüşmeye, Altın Madencileri Derneği Başkanı Hasan Yücel, Agrega Üreticileri Birliği Başkanı Şevket Koruç, Türkiye Madenciler Derneği 2. Başkanı Mehmet Yılmaz, Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Alimoğlu ile AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven katıldı.

Edinilen bilgiye göre görüşmede madencilik sektörü yöneticileri, Çanakkale Kirazlı’da altın madenine karşı başlatılan eylemlerin, bazı çevreler tarafından yurt genelinde bütün madenlere karşı linç kampanyasına dönüştürülmeye çalışıldığına dikkat çektiler.

Hükümetin devam eden eylemler konusunda önlem almasını talep eden madencilik sektörü temsilcileri; “Çanakkale’de başlayan ve yurt geneline yayılan gelişmeler madencilik sektörü dışında, hammaddelerini madenlerden temin eden seramik, cam, çimento, mermer, boya, alçı fabrikaları, demir-çelik, kâğıt, soda, gübre-yem sanayileri, beton santralleri ve benzeri gibi onlarca sektörü de tehlikeye düşüreceğine kuşku yoktur. Bu durum, ülkemizi madencilik bakımından dışa bağımlı ve kaçınılmaz olarak ithalatçı yapacaktır. Çünkü eylemler başlayınca sektörde yatırımlar ister istemez kesildi.” bilgisini Çelik’e aktardıkları bildirildi.

Çanakkale Kirazlı’daki maden yüzünden madencilik sektöründeki bütün işletmelere yönelik karalama kampanyasının başlatıldığına dikkat çeken madencilik sektörünün temsilcileri, “Acil ve etkili tedbirler alınmaması halinde mevcut toplumsal hareketlerin ülkemizde madencilik faaliyeti yapılamaz hale getireceğinden kaygı duyuyoruz. Bu noktada hükümetin acil önlem almasını talep ediyoruz” ifadesini kullandıkları öğrenildi.

Görüşmede sektör temsilcileri, sektörün karşı karşıya bulunduğu ruhsat güvencesi, maden ruhsat ve izin işlemleri, yüksek orman ve mülkiyet bedelleri gibi sorunların, günlük siyasi mülahazalara konu edilmeksizin, geniş bir perspektifle ele alınarak bir an önce çözüme kavuşturulmasını talep ettikleri de öğrenildi.

Sektör temsilcilerinin sorunlarını dinleyen Çelik, Kaz Dağları ya da Türkiye’nin herhangi bir yerindeki çevre konularında gündemi her zaman yakından takip ettiklerini ve gerekli hassasiyeti gösterdiklerini söylerken AK Parti’de çevre birimiyle ilgili özel bir başkanlık bulunduğuna dikkat çekti. Çelik sözlerini şu sözlerle sürdürdü: “Madencilik konusunda yaşanan bilgi kirliliğinin aşılması için partimizdeki ‘Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı’ ile sürekli diyalog içinde olmanızda yarar var.”

Vatandaşların çevre hassasiyetine son derece saygılı olduklarının altını da çizen Çelik, “Gerçek ve saygın çevrecilerle sektör olarak diyalog kurmanızda yarar var. Birtakım radikal grupların yalan haberlerini önlemek için yöre halkı projelerinize dahil edilmeli. Ayrıca madencilikle ilgili uluslararası standartlara da dikkat edilmeli. Biz çevre ve bu hassasiyetlere dikkat ederek üretim yapan madencilerimizin yanında oluruz. Yer altı kaynaklarımızın bu standartlar doğrultusunda üretime kazandırılması için her türlü katkıyı sunmaya hazırız.” ifadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Şurası Çalıştayı Hazırlık Toplantısı YMGV Tarafından İstanbul’da Gerçekleştirildi
Sonraki İçerikMermer Sektörü İtalya’ya Çıkarma Yaptı