Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nden (MAPEG) yapılan açıklamaya göre Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Bakanlığı madenlerden devlet hakkı alacaklarının, ilgili mevzuat kapsamında belirlenen diğer şartların sağlanması koşuluyla tecil ve taksitlendirilmesini mümkün hale getirdi.

Konuyla ilgili olarak yapılan açıklama şu şekilde oldu: “Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Bakanlığı’nın 03/12/2019 tarih ve 2019/1 seri nolu Tahsilat İç Genelgesi’yle ecrimisil ve haklardan olan alacakların, 6183 sayılı Kanunun 48’inci maddesi kapsamında tecil ve taksitlendirilmesi uygun görülmüştür.

Bu kapsamda; madenlerden devlet hakkı alacaklarının, ilgili mevzuat kapsamında belirlenen diğer şartların sağlanması koşuluyla 6183 sayılı Kanunun 48’inci maddesi kapsamında tecil ve taksitlendirilmesi mümkün hale gelmiştir.“

Madencilik Sektörü STK Başkanları 4 Ocak 2020 tarihinde Ankara’da bir araya gelerek Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ziyarette bulunmuşlardı.

Hazine ve Maliye Bakanlığını ziyaret eden sektör başkanları ve Bakan Yardımcıları Dr. Nureddin Nebati ve Osman Dinçbaş ile Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar arasında sektörde yaşanan sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerilerinin ele alındığı bir toplantı düzenlenmişti.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKoza Altın İşletmeleri UMREK Koduna Uygun Türkiye’nin İlk Raporunu Yayınladı
Sonraki İçerikMadencilik Sektörü Devlet Alacaklarında Erteleme İstiyor