Herhangi bir yer altı madenine ilişkin ortalama havalandırma maliyetinin, toplam işletme maliyetinin üçte birinden fazlasına tekabül ettiği kabul edilir. Havalandırma maliyetini optimize etmek için bilimsel yöntemler uygulamak bu nedenle en doğru yöntem olacaktır. Yer altı madeninin havalandırma maliyetini düşürmek için alınması gereken çok sayıda teknik önlem vardır.

Yer altı madencilik faaliyetlerinde havalandırma hayati bir süreçtir. Fanlar tipik olarak bu havalandırma sistemlerinde madenlere hava akışı sağlamak için kullanılır. Bu nedenle, uygun bir fanın seçimi, maden havalandırmasının önemli bir parçasıdır. Birkaç parametre fan seçimini etkiler, bu nedenle fan seçim süreci karmaşıktır ve bir dizi seçenek ve kriterle uyumlu olmalıdır.

Yer altı madeni için herhangi bir ana mekanik fanın seçimi stratejik, taktik, bilimsel, ekonomik ve karmaşık bir süreçtir.

Alfer Mühendislik Fanı Nasıl Seçiyor?

Fanlar ömürleri boyunca ilk yatırım maliyetlerinin onlarca katı enerji tüketirler. Bunun anlamı bir işletme için en iyi fanın ilk yatırım maliyeti en düşük olan fan değil, istenilen performansı sağlarken az enerji tüketen verimli fan olduğudur. Bu nedenle fanların seçimi, tasarımı, imalatı ve işletilmesi ömür boyu maliyet esasına göre yapılmalıdır.

Yazının devamı Madencilik Türkiye Dergisi 95. sayı 32. sayfadadır.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAydın Dinçer: “Maden İhracatımızda Artış Devam Ediyor Fakat Maden Üretiminde Sürdürülebilirlik Riskiyle Karşı Karşıyayız”
Sonraki İçerikKTÜ ve İTÜ “Maden&Cevher Hazırlama Mühendisliği” Alanında Dünyada İlk 100’de!