Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Başkanı Mevlüt Kaya, Çin’den dünyaya yayılan salgın nedeniyle ilk yumruğu madencilerin yediğini belirterek, yaklaşık 8 ay ara verdikleri ülke ile maden ihracatının yeniden başladığını açıkladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle kesintiye uğrayan Çin’e maden ihracatının yeniden yükselişe geçtiğini söyleyen Kaya, Çinli alıcıların Türkiye’ye gelmeye başladığını açıkladı. Tüm dünyanın salgından etkilendiğini ama ilk yumruğu madencilik sektörünün yediğini anlatan Kaya, en fazla ihracat yapılan ülke Çin’den yayılan salgının kendilerini olumsuz etkilediğini dile getirdi. Çin’in madenciler için çok önemli pazar olduğunu kaydeden Kaya, “İhracatımızın yüzde 40’ını Çin’e yapıyoruz. Salgın başlayınca bir anda yüzde 40’lık kayıp yaşadık ve sistem kilitlendi. Türkiye’de salgının etkileri Mart sonu, Nisan başı gibi görülmeye başlarken biz 3 ay öncesinde etkilendik. Ankara’da hükümet nezdinde girişimlerimiz oldu. Çin bizim için çok önemli bir pazar. Toplam ihracatımızın yüzde 40’ını yaptığımız yerine alternatif koyamayacağımız bir pazar. İhracatta bazı ülkelerde daralma olunca alternatifler ülkelere yönelip yeni pazar araştırmalarında bulunuruz. Ama maalesef Çin özelinde böyle bir şansımız yoktu” dedi.

Özellikle blok alımında Çin’e işlenmiş ürün satamadıklarını dile getiren Kaya, yüksek vergi oranlarına dikkat çekti. Çin’in doğal taştaki blokların yüzde 95’ini kendi iç tüketiminde kullandığını anlatan Kaya, şöyle konuştu: “Doğal taş sektörü ciddi bir sarsıntı geçirdi. İnadına üretim ve inadına ihracat diyor, geri adım atmıyoruz. Sektör çalışmaya devam ediyor. İşlerin düzelmesini bekliyoruz. Ticaret Bakanlığı’nın öncülüğünde Sağlık Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı nezdinde İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ile girişimlerimiz oldu. Çin’den alıcılar gelmek istiyordu. Bizim sektörümüzde fotoğraf ile ürün satmak zor. Çin’den alıcıların gelmesiyle ilgili hem Guangzhou hem Pekin ataşeleri birebir ilgilendi ve konuyu belli bir noktaya getirdik. Kurban Bayramı’ndan sonraki bir gün planlıyorduk. 23 Temmuz itibariyle Türk Hava Yolları’nın uçak seferleri başladı ve daha önce gerçekleşmiş oldu.”

Salgının bir anda gündeme geldiğini ve üreticilerin elinde parası, işçiliği, ödenmiş stok ürün kaldığını belirten Kaya, 23 Temmuz’dan itibaren uçak seferlerinin başlamasıyla ilgili üyelerle irtibata geçtiklerini anlattı. Maden ihracatçılarının alıcılarla irtibata geçtiğini dile getiren Kaya, vize konusunda büyükelçilik talimatıyla kolaylık sağlandığını vurguladı. Sektör temsilcilerinin mutlu olduğunu söyleyen Kaya, “Parası ödenmiş ürün var. Sektör bu stoku satma fırsatını yakaladı. Umarız bu seyahatler devam eder” dedi. Alıcılarla irtibata geçildiğini ve zor günlerde önemli bir dayanışmanın sağlandığını belirten Kaya, “Zaten ilişkiler devam ediyordu. Bu trafiğin başlamasıyla 1,5-2 ay öncesinden üyelerimizi bilgilendirdiğimiz için üretim planlamasını yaptık. Üretimle birlikte istihdam da başladı. Madencilik sektöründe umut var. Ürünlerin 7-8 ay gönderilememesinden kaynaklı bir ihtiyaç oluştu. Çinli alıcılar Burdur, Antalya, Isparta, Afyonkarahisar, Denizli, Bursa, Bilecik gibi Türkiye’de daha çok doğal taşın üretildiği yerlerde görüşmelere başladı.” diye konuştu.

Madencilik sektörünün çok sayıda sivil toplum kuruluşu çatısı altında yeni maden kanuna hazırlandığını kaydeden Kaya, sahada elini taşın altına koyanlar olarak söyleyecekleri sözün olduğunu vurguladı. Kaya, “Bizi büyütecek maden kanunu yapmak istiyoruz. Hem hükümet hem bakanlık nezdinde anlatmaya çalışıyoruz. Madenciliğin önemini izah ediyoruz. 5 milyar dolar gibi bir ihracat gelirimiz olmasına karşın yarattığımız katma değer 40 milyar dolar civarındadır. Yan sanayileri de düşündüğümüzde çok büyük bir sektörün temsilcileriyiz. Yediğimiz ekmekte bile maden var. Ama algı çok kötü. Bütün doğayı tahrip ediyormuşuz gibi bir algı var. Oysa ki bir alanın binde 1,6’lık kısmında tahribat yapıyoruz. Sezaryen yapıp cevheri alıyoruz, tekrar rehabilite ederek doğaya kazandırıyoruz.” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKoza Altın İşletmeleri 2020 Yılının İlk Altı Ayında 132.649 Ons Altın Üretimi Gerçekleştirdi
Sonraki İçerikKömür Üreticileri Derneği’nin Adı “Türkiye Kömür Üreticileri Derneği” Olarak Tescil Edildi