Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü ile Özbekistan Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi arasında Özbekistan’daki iki altın ve bir volfram sahasında arama ruhsatına ilişkin anlaşma imzalandı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız başkanlığındaki heyet, temaslarda bulunmak üzere gittiği Özbekistan’da Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi Başkanı Babur İslamov ile bir araya gelerek taraflar arasındaki iş birliği meselelerini ele aldı. Özbekistan ile Türkiye arasında madencilik alanındaki ilişkilerin geliştirilmesi, Türkiye’nin Özbekistan’daki maden arama-keşif çalışmalarında yer alması konularının masaya yatırıldığı görüşmede taraflar, bu alanlardaki iş birliğinin daha da geliştirilmesi konusunda mutabık kaldı.

Görüşmenin ardından MTA ile Özbekistan Jeoloji ve Maden Kaynakları Komitesi arasında “Özbekistan’ın Nevai ve Cizzah vilayetlerindeki Saritau, Hurob ve Aydım-Jetimtau sahalarında altın ve volfram yataklarının tespitine ilişkin jeolojik çalışmalar ve pilot ölçekli üretim gerçekleştirme anlaşması” imzalandı. Anlaşmaya Jeoloji ve Mineral Kaynaklar Devlet Komitesi Başkanı Babur İslamov, MTA Genel Müdürü Cengiz Erdem ve Uluslararası Madencilik AŞ Genel Müdürü Mehmet Gökay Üstün imza attı.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan Cansız, “Orta Asya bölgesi için planladığımız maden arama ve işletme faaliyetleri kapsamında Bakanlığımızca oluşturulan bir heyetle Özbekistan’da bir dizi görüşme gerçekleştirdik. Bu görüşmelerde, MTA tarafından ön etütleri, jeokimyasal ve mineralojik-petrografik analizleri tamamlanan 3 sahada, altın ve volfram (Tungsten) madeni aranması için bir imtiyaz sözleşmesine imza attık. 

Bahse konu anlaşma Özbekistan’da maden alanında Türkiye menşeli bir şirket ile imzalanan ilk imtiyaz anlaşması olarak kayıtlara geçti. Yapılan sözleşmeye göre Özbekistan’da kurduğumuz “MTA Tashkent Mining” şirketimiz altın ve volfram maden sahalarında bu ay içerisinde detay arama çalışmalarına başlayacaktır. Her iki ülke adına da hayırlar getirmesini dilerim.” ifadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAvusturyalı RHI Magnesita, Kümaş Manyezit ile İlgileniyor
Sonraki İçerikTümad Madencilik Sponsorluğunda Hazırlanan “Troya Hazineleri Asırlık Hasret” Belgeseli TBMM’de Gösterildi