Muhiddin Gülal

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Muhiddin Gülal, Koza Altın’ın faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Bloomberg HT’de yer alan röportajda Gülal, 2016 yılından beri TMSF tarafından yönetilen Koza Altın’ın stratejik bir firma olduğunu belirtti. 2020 yılında ülkemizin toplam altın üretiminin 42 ton olduğunu hatırlatan Gülal, gerçekleştirdiği 8,2 ton altın üretimi ile toplam altın üretiminin neredeyse üçte birini Koza Altın’ın gerçekleştirdiğini vurguladı. Önümüzdeki birkaç sene içerisinde Koza Altın’ın altın üretimini arttırma hedeflerinden bahseden Gülal, bu hedeflerde önemli bir rol oynaması beklenen Mollakara Projesi ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “2020 itibari ile ülkemizin ürettiği toplam altın 42 ton ve bunun 8,3 tonunu Koza Altın üretti. Biz bu şirketimizin altın üretme kapasitesini arttırmak istiyoruz. Bu noktada da halen Türkiye’nin 38 noktasında sondaj çalışmalarımız devam ediyor. Bunlardan da olumlu neticeler alıyoruz. Olumlu neticeler aldığımız ve bunu raporladığımız yerlerden biri ise Ağrı’nın Diyadin ilçesindeki Mollakara köyündeki rezervimiz. Burada altın çıkarmaya değecek bir rezerv var. Biz Mayıs ayında burada tesisimizi kuracağız ve yaklaşık 300 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştireceğiz. Burada yaklaşık 1000 kişiye de istihdam sağlamış olacağız. Gelecekle ilgili projeksiyonumuzda biz, Koza Altın’ın yıllık üretimini birkaç yıl içerisinde 15 tona çıkarmak istiyoruz. Bu 15 tona Ağrı’daki rezervimiz 2-3 ton katkı yapabilecek seviyede olacak. Dolayısı ile birkaç sene içinde 15 ton üretim yapabilen bir şirket haline gelmeyi planlıyoruz.”

Koza Altın’ın altın üretimini 15 tona çıkarmasının ülke ekonomisi açısından önemi ile ilgili olarak ise Gülal şu açıklamalarda bulundu: “Ülke olarak 42 ton üretiyoruz ve bunun hemen hemen üçte birini Koza Altın gerçekleştiriyor. Altın ithalatımızda hemen hemen 160 ton seviyesindedir. Burada ciddi bir açık var. Dolayısı ile üretimimizi daha fazla arttırmamız lazım. Bizde Koza Altın olarak bunu hedefliyoruz.”

Gülal, 2020 yılı ile ilgili değerlendirmelerini aktarırken Koza Altın’ın kurumlar vergisi sıralamasında 13. sırada yer aldığını hatırlatarak şirketin Kamu Aydınlatma Platformu’na da açıklandığı üzere 2,1 milyar TL net kar elde ettiğini belirtti.

. .

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Önceki İçerikRüstem Çetinkaya: “Madencilik Sektörü Yatırımları Hayata Geçirmeye Hazır”
Sonraki İçerikFatih Dönmez: “Bu Teknoloji ile Maden Sahalarımızın Ölçüm İşlemlerini Daha Kısa Sürede Tamamlayacağız.”