Ülkemizde faaliyetlerini sürdüren Ariana Resources bir süredir devam eden ortaklık görüşmelerinin sonuçlandığını duyurdu. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre Özaltın Holding AŞ’nin iştiraki Özaltın İnşaat hem şirketin uhdesindeki Salınbaş Projesi’ni hem de Ariana Resources ve Proccea Construction’un yarı yarıya ortaklığında bulunan Zenit Madencilik’in %53 hissesini satın alıyor.

Açıklamada Zenit Madencilik’in %53 hissesinin Özaltın madenciliğe 50 milyon dolar karşılığında aktarılacağını belirtilirken aktarılacak hisselerin Ariana ve Proccea tarafından yarı yarıya paylaşılacağı kaydedildi. Buna ek olarak Salınbaş Projesi’nden de hisse alacak olan Özaltın, başlangıç olarak projenin %17 hissesini 5 milyon dolar karşılığında elde edecek. Özaltın, Salınbaş Projesi’ndeki hisse miktarını %53’e çıkarmak için ise projeye 8 milyon dolarlık yatırım yapacak.

Hisse devirleri gerçekleştikten sonra Zenit Madencilik’te Özaltın’ın %53, Ariana ve Proccea’nın her birinin ise %23,5’luk hisseye sahip olacağı ve Salınbaş Projesi’nin Zenit Madencilik’e devredileceği kaydedildi.

Anlaşma ile ilgili daha detaylı bilginin ilerleyen tarihlerde paylaşılacağını aktaran Ariana, mümkün olan en kısa sürede anlaşmayı hissedarlarının onayına sunacağını aktardı.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Ariana Resources Genel Müdürü Kerim Şener şu ifadeleri kullandı: “Yeni ortağımız Özaltın Holding AŞ’nin satın alma işleminin tamamlanması için gerekli olan resmi anlaşmayı resmi olarak kabul etmesinden dolayı çok memnunuz. Anlaşma Salınbaş Projesi ve Zenit’in üretim ve geliştirme varlıkları üzerine gerçekleştirilen detaylı inceleme (due dillagence) çalışmasının takibinde gerçekleşti.

Ariana, Özaltın ve Proccea şu anda anlaşmayı tamamlamak için gerekli olan bakanlık onayı üzerinde çalışıyor. Bu durum mutabakat zaptında teklif edildiği gibi anlaşmanın temelini oluşturacak ancak anlaşmada güvenilir yasal belgelendirme, Türkiye kanunlarına uygun olarak şirket türünde yapısal değişiklikler sağlayacak ve pratik sonuçlar elde etmek adına küçük değişiklikler yapılacak.

Bunlara ek olarak Ariana, ilk fırsatta düzenlenecek bir genel kurul ile hissedarlarının anlaşma konusunda onayını almak için gerekli hazırlıkları yapmaktadır.

Anlaşma şirketimize önemli ölçüde değer katarken geliştirme safhasının önemli bir evresinde olan Salınbaş Projesi’nde de sonuca ulaşılmasındaki riskin azalmasını sağladı.  Buna paralel olarak, hissedarlarımızın, nihai olarak Ağustos sonu itibari ile tamamlanmasını beklediğimiz anlaşmaya destek vereceklerine inancımız tam.”

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikÇayırhan Termik Santrali ve Maden Sahaları Elektrik Üretim AŞ’ye Devredildi
Sonraki İçerikMaden Platformu Orman Arazi İzin Bedellerinin Ödemesinin Yeniden Ertelenmesini Talep Etti