Park Elektrik’in bağlı ortaklığı olan Konya Ilgın Elektrik Üretim AŞ, işletme ruhsatına sahip olduğu 2444 ruhsat numaralı ve rödovans yöntemiyle işletme hakkına sahip olduğu 1247 ruhsat numaralı Konya’nın Ilgın ilçesindeki maden sahalarındaki kömür kaynağının, Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) tarafından yetkilendirilmiş kişiler vasıtasıyla tespit edilerek raporlandığını duyurdu.

Şirket tarafından yayınlanan rapora göre sahadaki kömür varlığının miktarını kestirmek amacıyla en son İTÜ Maden Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü tarafından 2017 yılında gerçekleştirilen çalışmada yaklaşık 175 milyon ton olarak tespit edilen kömür kaynak miktarının, 188 milyon ton olarak tespit edildiği ve orijinal bazda alt ısıl değerin ortalama olarak 2.079 kcal/kg olarak belirlendiği açıklandı.

Şirket, sahada 1977-2011 yılları arasında gerçekleştirilen sondajlardan üretilen veriler ile UMREK (2018) raporlaması kapsamında 2021 yılında gerçekleştirilen teyit sondajları neticesinde, sondajlardan üretilen verilerin kalitesi, doğruluğu, hassasiyeti ve temsil derecesinin potansiyel kategorideki kaynağı destekler nitelikte olması gerekçesiyle, 188 milyon ton kömür kaynağının tamamının potansiyel kategoride sınıflandırıldığını ve potansiyel kategorideki maden kaynaklarının maden rezervlerine dönüştürülmesinin mümkün olmadığından, maden rezerv kestirim çalışmasına geçebilmek için ilave sondaj çalışmasına ihtiyaç duyulduğunu kamuoyuyla paylaştı.  

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikAlkim Alkali Kimya Cihanbeyli’deki Tesisinde Üretim Yapamayabileceğini Açıkladı
Sonraki İçerikKaymaz İşletmesi İkinci Atık Depolama Projesi Davası Koza Altın Lehine Onandı