Uzun vadeli işbirliği beraberinde her zaman başarıyı getirir. 1985 yılında kırma ve zenginleştirme ekipmanı üzerine yapılan ilk ortak projeden başlayarak Poltava Madencilik ile Metso Outotec, peletlerin kalitesini iyileştirmek için birlikte yaptıkları çalışmalarla 20 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Bir sonraki ortak proje olan düşük tenörlü ürünlerin işlenmesinde demir içeriğinin artırılması projesi ise 2014 yılında tamamlanmıştır. “Vertimill” ile ince öğütme dahil manyetit konsantre flotasyon devresinin inşası, peletlerdeki demir içeriğini %62’den %65’e çıkarmayı mümkün kılmıştır.”

Kırma ve Zenginleştirmeye Yeni Yaklaşım

1960 yılında, Kremenchug manyetik anomalisinin keşfi Ukrayna, Dinyeper Nehri’nin sol yakasında başladı. O sırada geleceğin, Poltava Madencilik rafinerisinin temeli atılırken 10 yıl sonra tesis ilk konsantresini üretti.

Tesis inşaatının birkaç aşaması vardı: 1980 yılında peletleme tesisini açtıktan sonra şirket piyasaya yeni bir ürün türü olan demir cevheri peletlerini sundu. Bu ürüne olan talebi canlandırmak için şirketin; ürünün kalitesini iyileştirmesi, yani konsantredeki demir içeriğini arttırması gerekiyordu.

Bu hedef doğrultusunda şirket yöneticileri ön zenginleştirme operasyonlarını geliştirmeye karar verdiler. Bunun için ilk adım atarak, boyut küçültme operasyonlarını (kırma-eleme ve öğütme) iyileştirerek maliyeti düşürüp aşırı öğütmenin getirdiği tenör kaybını ortadan kaldırmayı amaçladılar. Kırma tesisindeki alan kısıtlamaları nedeniyle, şirkete mevcut temel yapılara tam uyum sağlayacak boyutta yeni ekipman gerekmekteydi. O dönemde, Svedala mühendisleri Barmac dik milli darbeli kırıcının test edilmesini önerdi.

Poltava Madencilik Baş Konsantrasyon Mühendisi Vladimir Khovanets, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Konvansiyonel kırıcı tabanlı kapalı devre kırma-eleme devresi bizim için bir seçenek değildi. Bu nedenle öğütme devresinde verimliliği arttıracak ilave bir darbeli kırıcı teklif edildi ve bunun iyi bir teknik çözüm olduğu kanıtlandı.”

Poltava Madencilik Baş Teknik Sorumlusu Alexander Lysenko ise “Metso Outotec bize entegre bir çözüm, yani tam olarak istediğimizi veren teknolojiyi sunmak için her zaman çok sayıda araştırma ve test yapıyor.” ifadeleriyle Metso Outotec’in konuya yaklaşımını ifade etti.

Pilot testlerin ardından orta ve küçük fraksiyon kırıcı hatları Barmac kırıcılarla iyileştirildi. Projenin başarılı olması sonrasında her iki şirket de ortak faaliyetleri genişletmeye karar verdi. İşletmeye, hiçbir üretim kaybı olmadan, her biri üç tamburlu sekiz adet yerli separatör yerine iki çift tamburlu separatör kuruldu.

Yazının devamını buradan okuyabilirsiniz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikKoyunoğlu Madencilik, Erdemli İşletmesinde Kapasite Arttırıp Ayrıca Yer Altına İniyor
Sonraki İçerikTruva Bakır Maden İşletmelerinden Halilağa’ya Yaklaşık 1 Milyar TL Yatırım…