Copyright @ İHA

Tarımdan sanayiye kadar birçok alanda kullanılan, ısıtıldığında on kat büyüme özelliğine sahip esrarengiz vermikülit cevheri, Türkiye’de ilk kez Sivas’ta çıkartılıp işlenerek dünyaya pazarlanıyor.

Isıtıldığında 10 kat büyüme özelliği ile dikkat çeken cevher, tarımdan sanayiye kadar birçok alanda kullanılıyor. Organik Madencilik tarafından işletilen maden Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Karakoç ve Kapaklı köyünde faaliyet gösteriliyor. Organik Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gazanfer Yıldırım tarafından kurulan işletmede ısıl işlemden geçirilerek kullanılabilir hale getirilen cevher Kanada’dan Avustralya’ya kadar dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

İHA’da yer alan habere göre vermikülit cevheri ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Yıldırım, “Bu mineralin en büyük özelliği ısıl işleme tabi tutulduğu zaman genleşen ve hafifleyen bir özelliği var. Bu şekli ile hafif ama bitkiye gerekli mineralleri sağlayan bir kullanım alanı var. Bu nedenle hem yurt dışında hem de ülkemizde bu malzeme kullanılıyor. Organik olmasına rağmen ülkemizde kullanım oranı diğer kimyasal gübrelere oranla maalesef çok daha düşük. Kimyasal gübrenin dünyada artık büyük bir sorun olduğunu görüyoruz. Birçok hastalığa neden olarak gösteriliyor” dedi.

Yıldırım, madenin ışıl işlemden geçirildikten sonra su tutma özelliği kazandığını ifade ederek, “Bu malzeme bitkiyi organik olarak beslemektedir. Isıl işleme tabi tutulduğunda genleştiği için su tutma kapasitesi oldukça güçlüdür. Suyu bünyesinde tuttuğu için sulama sonrası tuttuğu suyu peyderpey bitkiye aktarabilmektedir” dedi.

Ürünü birçok ülkeye ihraç ettiklerini de belirten Yıldırım, “Avustralya’dan Kanada’ya, Amerika’dan Hollanda’ya, İspanya’ya, Meksika’ya ihracat yapıyoruz. İç piyasaya da ürünlerimizi veriyoruz. Halen bu ürün ülkemizde ithal edilmektedir. Gayemiz ithalatın önüne geçip, ihracatımızı arttırarak ülkemize fayda sağlamaktır.” dedi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMadencilik Projelerinde Kalite Güvence ve Kontrol (Qa/Qc) Uygulamaları Eğitimi Ankara’da Başladı
Sonraki İçerikAvrupa Birliği Projesi Kapsamında Sözleşmeli Personel İstihdam Edilecek