2014 yılının 13 Mayıs günü Manisa’nın Soma ilçesinde faaliyette bulunan yer altı kömür madeninde yüzlerce madencimizin isimleri bir facia ile hafızalara kazındı. Bundan tam 8 yıl önce gerçekleşen facia dünya madencilik tarihine de kara bir leke olarak geçerken tam 301 madenci hayatını kaybetti.

Faciada ölen şehit madenciler için bugün Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Kaymakamlık ve Soma Belediyesi tarafından Madenci Şehitliği’nde anma programı düzenlenecek.

Yaşanan bu tarihi olay vesilesi ile facianın yıldönümünde, insanoğlunun refahı için canlarını hiçe sayarak yerin altında ve üstündeki madenlerde canını dişine takan, dünyanın en zor mesleklerinden birine mensup olan madencileri selamlıyor, dünya üzerindeki madenlerde yaşanan her türlü olayda yaşamlarını yitiren madencileri de saygı ile anıyoruz.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikDevlet Hakkı Tüm Madenlerde Yüzde 25 Artırımlı Uygulanacak
Sonraki İçerikDünya Bankası Metal Fiyatlarında Artış Öngördü