Copyright @ Sözcü Gazetesi

Manisa’nın Soma ve Karaman’ın Ermenek ilçelerinde faaliyet gösteren bazı özel şirketlerde çalışırken işten çıkarılan ve tazminat haklarının ödenmediğini belirten maden işçileri seslerini duyurabilmek için Ankara’ya yürümek istemiş ve bu kapsamda çeşitli sıkıntılar yaşamışlardı.

Yaşanan sıkıntıların ardından 2014’ten bu yana ödenmeyen maaşları ve tazminatları için Ankara’ya yürüyen Soma ve Ermenek maden işçilerinden oluşan bir heyet İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşerek konuyu aktardı. Madenciler, Soylu ile gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Bakan’ın 15 Ocak tarihine kadar “çözüm sözü” verdiğini ve eylemlerini o tarihe kadar durduklarını açıkladı.

2,5 saat süren görüşmenin ardından Soylu’nun, Ermenek maden işçilerinin işten çıkarılma ve eksik maaşlarıyla ilgili sorununun çözülmesiyle ilgili Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık’ı arayarak konunun iki gün içinde çözüme kavuşturulmasını söylediği de öğrenildi.

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Kamil Kartal konuyla ilgili olarak Sözcü Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, “36 gündür direnişimizi devam ediyordu. Bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile yaklaşık 2,5 saat süren toplantıda taleplerimizi dile getirdik. Hem Soma’da hem de Ermenek’te yaşadığımız sorunları anlattık. Çözüm önerilerimizi sunduk. Bir anlaşmaya vardık. Şimdi süreci takip edeceğiz.

Toplantıda sorunun çözüleceğini gördük. İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun yaklaşımı bize karşı çok iyiydi. Sorunu çözümlenmesi için yasa çıkartılması konusunda bu hafta içerisinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile bir toplantı yapılacağını söyledi. Direnişimiz olumlu sonuçlar vermeye başladı.” İfadelerini kullandı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikMAPEG Yeni İhalelerin Duyurusunu Gerçekleştirdi
Sonraki İçerikMJD 9. Kuruluş Yıldönümünde Anıtkabir’i Ziyaret Etti