SSR Mining 31 Aralık tarihi itibari ile geçerli olan toplam maden rezerv ve kaynak miktarlarını paylaştı. Şirket tarafından paylaşılan bilgiye göre şirketin 2020 yılı sonu itibari ile tüm operasyonlarındaki toplam Görünür ve Muhtemel (Proven and Probable Reserves) altın rezervleri yaklaşık 8 milyon ons, gümüş rezervleri ise yaklaşık 52,4 milyon ons oldu. 2019 yılında ise şirketin altın rezervleri yaklaşık 7,7 milyon ons, gümüş rezervleri ise yaklaşık 57,7 milyon ons olarak kayıtlara geçmişti.

Şirketin ülkemizde faaliyetlerine devam eden Çöpler projesindeki rezervleri ise 2020 yılı sonunda geçtiğimiz yıla kıyasla %17 artış gösterdi. Projedeki Görünür ve Muhtemel Altın Rezervleri (Proven and Probable Reserves) yaklaşık 3,8 milyon ons altın (yaklaşık 56,8 milyon ton içerisinde %2,1 Au içeriği) oldu. Artışın nedenleri arasında Çöpler projesindeki daha büyük ocak tasarımı ve sülfit devresinin üretim kapasitesinin artmasından kaynaklanan maliyet yapısının iyileştirilmesi nedeni ile oksit ve sülfit projelerindeki limit tenörlerinin azalması yer aldı.

Projedeki Ölçülmüş ve Belirlenmiş Kaynak Miktarı (Measured and Indicated Resources) ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %20 artış göstererek yaklaşık 7,2 milyon ons altın (yaklaşık 133,1 milyon ton içerisinde 1,68 Au içeriği) oldu. Şirket bu artışın Ardıç projesindeki 418 bin ons altının ve Çöpler projesindeki 781 bin ons altının eklenmesi sonucu kaydedildiğini belirtti. Projedeki Potansiyel Kaynak Miktarı (Inferred Resources) ise %58 artarak yaklaşık 3,1 milyon ons altın (yaklaşık 73,7 milyon ton içerisinde %1,30 altın içeriği) olarak kayıtlara geçti.

Şirket 2020 yılı boyunca 221 noktada toplam 46,459 metre karotlu sondaj çalışması gerçekleştirildiğinin de bilgisini paylaştı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikLeonardit Madeni Ülke Ekonomisine Kazandırılacak
Sonraki İçerikMadencilik Sektörü İhracatı Mart Ayında da Artarak 446 Milyon 771 Bin Dolar Oldu