Nurol Holding’in iştiraki Tümad Madencilik’in yeni projesi İvrindi Altın ve Gümüş Madeni ve yine Tümad Madencilik tarafından inşa edilecek olan İvrindi Doğal Kaynaklar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temel atma töreni, Balıkesir’in İvrindi ilçesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un katılımlarıyla gerçekleştirildi. Madencilik Türkiye dergisi olarak hazır bulunduğumuz barkovizyon bağlantısı ile eş zamanlı olarak yapılan temel atma töreninde Bakanlar, okul temelinin atılması törenini gerçekleştirirken İvrindi ilçe sınırları içerisinde yer alan maden sahasındaki temel atma törenini ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mithat Cansız yaptı.

Gerçekleştirilen temel atma töreninde söz alan Nurol Holding Yönetim Kurulu Üyesi Gürol Çarmıklı konuşmasında; “Bu mutlu ve gururlu günümüzde bizi yalnız bırakmadığınız için hepinize; şahsım ve Nurol ailesi adına teşekkür ediyorum.

Tümad aracılığıyla, madencilik sektöründe Çanakkale Lapseki ve Balıkesir İvrindi’de iki büyük projeye imza attık. Her iki projenin de, genç ve dinamik Türk mühendis ve çalışanları tarafından hayata geçirilmesi ayrı bir gurur vesilemizdir.

Çalışmalarını en yüksek uluslararası standartlarda yürüttüğümüz bu projelerimizin, yatırım ve işletme süreçlerinde, yetişmiş ara eleman ihtiyacının sektördeki eksikliğini çok büyük oranda hissettik.

Ülkemizin kalkınmasında lokomotif rolü üstlenecek madencilik sektörünün yetiştirilmiş insan gücüyle desteklenmesi bu anlamda büyük önem taşımaktadır.

Bu çerçevede, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın, Milli Eğitim Bakanlığımızla işbirliğine girerek; ‘Milli Enerji’ eğitim seferberliğini başlatması, madencilik ve enerji sektöründe büyük bir memnuniyetle karşılanmıştır.

Grubumuz da, nitelikli ve donanımlı ara eleman ihtiyacının karşılanmasına cevap verecek bu eğitim seferberliğine dört okul yaptırarak katkı sunacaktır.

Bu okulların şimdiden gençlerimize, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

Ayrıca bugün temelini atacağımız ‘İvrindi Altın ve Gümüş Madeni Projesi’nin yatırımını da 2019 yılında tamamlamayı hedeflemekteyiz.

Bu proje yaratacağı istihdam ve 40 milyar Türk lirası değerinde katma değerle, bölge ve ülke ekonomisinin en önemli yatırımlarından biri olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ise gerçekleştirdiği tören konuşmasında mesleki eğitimin 2023 vizyonu için son derece önemli olduğunu dile getirirken mesleki eğitimin yükseltilmesi anlamındaki bütün projelerin Prof. Dr. Mahmut Özer’in sorumluluğunda son hızla ilerlediğini ifade etti. Selçuk, mesleki eğitimle ilgili önümüzdeki yıllarda çok farklı atılımlar olacağı mesajını verdi. Atılımlar hayata geçirildikçe mesleki okullara rağbetin artacağını ve gözde kurumlar haline geleceğini söyleyen Selçuk, “Milli Eğitim Bakanlığı olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim vasıtasıyla kalkınması konusundaki sorumluluğumuz büyüktür, bunun farkındayız. Eğer ekonomimizi, demokrasimizi yükseltmek ve yüceltmek gibi bir amacımız varsa bunu eğitim vasıtasıyla yapacağımızın da farkındayız. Önümüzdeki yıllarda Cumhurbaşkanımızın takdirleri ve yol göstericiliği ile kabinemizin değerli üyelerinin destekleriyle Milli Eğitim Bakanlığının eğitim sistemindeki yapacağı işlerin çok büyük başarılara atacağı imzalara hep beraber şahit olacağız diye düşünüyorum. İnşallah İvrindi’nin bu okulla beraber kalkınmasına bir hizmet olacak ve önümüzdeki yıllarda bu okulda okumak isteyen öğrencilerimizin sayısı çok çok artacak ve burada ortaya çıkacak üretim kapasitesiyle de ekonomimize katma değer oluşturmuş olacağız.” şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuşmasının ardında söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Milli Eğitim Bakanlığı ile çok güzel projelere imza attıklarının altını çizerken bu kapsamda 11 ildeki 12 okulda maden teknolojisi bölümlerinin açılması için iş birliği protokolü imzalandığını vurguladı.

Dönmez, geçen Mayıs ayında imzalanan protokolle de Doğal Kaynaklar ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerini hayata geçirdiklerini belirterek, şöyle konuştu: “Bu lisemizle beraber doğal kaynaklar alanında uygulamalı mesleki ve teknik eğitim veren toplamda 10 okulumuz olacak. Okullarımızı doğal kaynaklarımızın ve sektörün yoğun olduğu bölgelerde açıyoruz. Bu okullarımızın derslik, atölye, laboratuvar ihtiyaçlarının karşılanması, öğrencilerimize beceri eğitimi ve staj imkanlarının sağlanması, işbaşı eğitimlerinin verilmesi gibi uygulamalarla bu okulların eğitim ve öğretim süresi boyunca madencilik sektörüyle etkileşim halinde olmalarını sağlayacağız. Okullarımız hem rezerv madenciliğimizin hem de enerji teknolojilerinin geliştirilmesi anlamında önemli bir ihtiyacı karşılayacak. Okullarımız sadece teknik bilgilerin alındığı yerler olmamalı. Öğrencilerin sosyal ve kültürel becerilerinin gelişiminde de aktif ve öncü rol almalı.”

Sadece yer altındaki cevherlerin değil gençlerin içindeki cevheri de tam anlamıyla ortaya çıkarmak zorunda olduklarına dikkati çeken Dönmez, söz konusu okullarda edinilen bilgi, tecrübe ve diğer becerilerin öğrencilere hayatları boyunca yol göstermesini istediklerini söyledi.

Tümad Madencilik İvrindi Altın ve Gümüş Madeni temel atma töreninde söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız ise gerçekleştirdiği konuşma da “1,5 yıllık MİGEM Genel Müdürlüğü görevimi geride bıraktım. O dönemde de zaman zaman sahaları gezme fırsatım oldu. Mukayese edildiğinde muhteşem bir eser ortaya konduğunu söyleyebilirim. Bu vesile ile proje sahiplerini, şirketi, temsilcilerini yürekten kutluyorum. Malumunuz olduğu üzere bu proje uluslararası standartlarda EBRD (European Bank for Reconstruction and Development – Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) gibi uluslararası finans kuruluşlarının gözetiminde yürütülen bir proje. İnşallah bu proje ülkemizin cari açığına ciddi katkı koyacak ve yıllık altın üretimimizin yaklaşık yüzde 17’sini bu proje ve Lapseki projesinden temin etmiş olacağız.” ifadelerini kullandı.

Tümad Madencilik Lapseki ve İvrindi Altın Madenleri ile ilgili detayları Madencilik Türkiye dergisinin Aralık ayı başında çıkacak olan 75. sayısında okuyabilirsiniz. Madencilik Türkiye dergisini satın almak veya abone olmak için tıklayın. 

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakan Yardımcısı Mithat Cansız’ın tören konuşması:

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikTaşyapı Özbekistan’da Altın Arayacak
Sonraki İçerikEldorado Gold’dan Kışladağ Altın Madenine 520 Milyon Dolarlık Yatırım…