Yüzde 51 hissesi Yıldızlar SSS Holding ait olan Turkish Afghan Mining Company şirketinin, Afganistan’ın Badahşan vilayetinde kazandığı altın ruhsatı ihalesinin Afganistan Hükümeti tarafından askıya alındığı öğrenildi.

Afganistan Haber Ajansı Khaama Press tarafından yayınlanan habere göre Devlet Başkanı Eşref Ghani’nin başkanlığındaki Afgan Ekonomi Konseyi alınan bu kararın gerekçesini, şirketin anlaşmadaki şartları yerine getirmemesi olarak kaydederken, Turkish Afghan Mining Company ve  Afghan Gold and Mineral Company iddiaları reddederek anlaşmada üzerlerine düşen şartları gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Askıya alınan projeler için açıklamayı Afganistan Madenler ve Petrol Bakanlığı sözcüsü Abdul Qadir Mutfi yaparken Mutfi konuyla ilgili olarak Afganistan Ekonomik Konseyi’nin toplandığını, Sar-e-Pul eyaletindeki Balkh Aab bakır yatağı ile Badahşan eyaletindeki altın arama projesindeki sözleşmelerin süresiz askıya alındığını duyurdu.

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker imzalı haberde ise Afganistan’da 2020 Eylül ayında yapılacak seçimlerin etkisiyle ihalenin iptal edildiği iddia edilirken Yıldızlar SSS Holding’in projelerdeki ortağı olan ve yüzde 49 hisseye sahip olan Afghan Gold and Minerals şirketinin yüzde 51 hissesinin de Afganistan’ın önde gelen ailelerinde birisi olan Sadat Naderi’ye ait olduğu bilinirken şirketin geri kalan hisseleri ise Centar olarak da bilinen ABD merkezli Asian Resources Limited’in elinde bulunuyor. Yaşanan gelişmelerin nedenlerinden birisinin eski Afganistan Alt Yapı Bakanı olan Naderi ve ailesinin başkanlık seçiminde şu andaki başkan Eşref Ghani’yi desteklemedikleri ve hatta seçimlerde Ghani’nin karşısına çıkacak adayı destekleyecekleri iddialar arasında yer aldı.

Projenin çekişmeler neticesinde askıya alındığı düşünülürken Afganistan’ın kuzeydoğusunda Tacikistan ve Pakistan sınırında yer alan Badahşan eyaletindeki altın projesinin de ülkenin en büyük altın sahası olduğu biliniyor.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.

Epiroc
Önceki İçerikBoksit Milas’tan Dünyaya İhraç Ediliyor
Sonraki İçerikTKİ Ömerler Yer Altı Kömür İşletmesinde Mekanize Kömür Üretimine Başlandı