Fotoğraf kaynak: Anadolu Ajansı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türk Konseyi (Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi) Enerji Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada madencilik sektöründe işbirliğini arttırmak adına Türkiye ve Kırgızistan arasında bir Mutabakat Zaptı imzalanacağını duyurdu.

İki ülke arasında madencilik alanında gerçekleştirilecek iş birliğinin çerçevesini oluşturacak mutabakat zaptı ile ilgili Dönmez, “Atılan somut adımlar kadar, iş birliği niyetlerini de önemsiyoruz. Bu bağlamda, madencilik alanında geliştireceğimiz iş birliğinin çerçevesini oluşturmak üzere Kırgızistan ile bir anlaşma imzalama hazırlığındayız. Bu mutabakat zaptının, madencilik faaliyetlerinde atacağımız adımların yol haritasını belirleyeceğine inanıyorum.” dedi.

Ülkemizin, artan kabiliyetleri ile birlikte iş birliği olanaklarını da çeşitlendirmeye devam ettiğini belirten Dönmez, Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nün (MTA) Özbekistan’daki çalışmalarını hatırlattı. MTA tarafından yürütülen maden araştırma faaliyetlerinin kazan-kazan yaklaşımının önemli örneklerinden birisi olduğunu belirten Dönmez, Türkiye’nin buradaki faaliyetlerinde önceliğinin Özbek dostlarımızın en yüksek faydayı sağlaması olduğunu vurguladı. Dönmez ayrıca, Kazakistan ile de enerji ve doğal kaynaklar alanında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik ortak çalışmaların bulunduğunun da bilgisini verdi.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.