Kırgızistan’ın Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın Başdanışmanı Halil Afsarata, Kırgızistan’daki yatırım fırsatlarını görüşmek üzere bir araya geldi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede taraflar, 10. Kırgızistan-Türkiye Hükümetler Arası Ticaret ve Ekonomik İş Birliği Komisyonu (IGC) Toplantısı’nın yapılması konusunu ele aldı. Taraflar ayrıca 6-7 Ağustos 2021 tarihlerinde Çolpon-Ata’da yapılması planlanan İş Forumu’nun kapsamı konusunda da fikir alışverişi gerçekleştirdi.

Büyükelçi Omuraliev, Kırgız Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları’nın Ortak Bildirisi’nde verilen görevler ve 9 Haziran 2021 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen 5. Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi toplantısından elde edilen sonuçlar da dikkate alınarak IGC’nin nihai belgelerinin eksiksiz olarak hazırlanmasının önemine dikkat çekti.

Türk iş insanlarının Kırgızistan’da enerji, madencilik, tarım sektörlerine yatırım yapmasının önemlini vurgulayan taraflar, yatırım fırsatlarına ilişkin sunumların yapılacağı İş Forumu’na ve birebir toplantılara iki ülke girişimcilerinin de katılması konusunda mutabık kaldı.

UYARI

Bu haber bir “Madencilik Türkiye Dergisi” haberidir. Her Hakkı Mayeb Ltd.’ye ait olup izinsiz olarak kopyalanıp yayınlanması suçtur ve yasaktır. Kaynak gösterilmeden kullanılması durumunda yasal işlem başlatılacaktır. Kaynak gösterilerek kullanılmak istenmesi halinde “Bu haber/makale Madencilik Türkiye Dergisi’nden alınmıştır” ibaresi ile birlikte haberin linki verilmeli, link de web sitemize yönlendirilmelidir.